Pride Month - czyli Miesiąc Dumy. Co oznacza i skąd wziął się ten zwyczaj?

Czerwiec zyskał miano Pride Month, czyli Miesiąca Dumy. Co za tym idzie, to czas okazywania wsparcia dla osób LGBTQ+ oraz walki o ich prawa. O co chodzi z Pride Month? Odpowiadamy.

Miesiąc Dumy przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Czerwiec to również w naszym kraju czas solidaryzowania się z osobami LGBTQI+.

Zobacz wideo Czy "uchwały anty-LGBT" powinny skutkować odebraniem środków unijnych?

Historia Pride Month. Skąd wywodzi się ten zwyczaj?

Pride Month ma swoje źródło w Stonewall, kiedy w 1969 roku osoby LGBT zawalczyły o swoje prawa. 28 czerwca 1969 roku policja dokonała rutynowego nalotu na bar "Stonewall Inn" w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, gdzie przebywały głównie osoby homoseksualne. Funkcjonariusze przepytywali klientów i pojedynczo wypuszczali na zewnątrz. Ci, którym udało się wyjść, zostali przed wejściem do baru, gdzie skandowali "We want freedom, gay power". Zebrało się kilkaset osób, a kolejnego dnia liczba wzrosła do dwóch tysięcy protestujących. W okolicy wybuchały pożary, a do rozpędzenia tłumu skierowano 400 policjantów. Między policją a demonstrującymi doszło do przepychanek.

Do dziś protesty w Stonewall są symbolem walki o wolność i równość. W ciągu roku od zamieszek w Stonewall w USA uformował się zorganizowany ruch walki o prawa LGBT.

Czerwiec Miesiącem Dumy. Promowanie równości i solidarności

Miesiąc Dumy obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie. "Czerwiec to Miesiąc Dumy LGBTQI+. Uprzedzenia, przemoc, dyskryminacja i stygmatyzacja osób LGBTQI+ muszą dobiec końca - koniec, kropka. Wszyscy jesteśmy równi. W geście solidarności i wsparcia dla wszystkich przedstawicieli środowiska LGBTQI+ w Polsce przez cały miesiąc przed naszą Ambasadą będzie z dumą powiewała tęczowa flaga. Nie jesteście sami." - czytamy na oficjalnym profilu Ambasady USA na Facebooku.

Wydarzeniem z okazji Pride Month ma być Parada Równości w Warszawie zaplanowana na 19 czerwca. W centrum stolicy można również oglądać mural, który przedstawia polskich tik-tokerów należących do społeczności LGBT. Widnieje na nim hasło: "Każdy różny, wszyscy równi".

Wsparcie dla społeczności LGBTQI+ okazuje wiele polskich i światowych sław. Są to m.in. Robert Biedroń, Taco Hemingway, Lady Gaga, Miley Cyrus.

Więcej o: