Alergii towarzyszy wiele uciążliwych objawów, takich jak kichanie, wodnisty katar, łzawienie oczu, zmiany na skórze, bóle głowy i brzucha, a nawet wymioty czy biegunka. Które rośliny w okolicy czerwca przyczyniają się do nasilenia tych nieprzyjemnych symptomów?
Zobacz wideo
Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy
Kalendarz alergika. Rośliny, które pylą w czerwcu
- Sosna - czas jej pylenia przypada od połowy maja do połowy czerwca.
- Trawy - ich pylenie zaczyna się w kwietniu, ale najwyższego stężenia pyłków w powietrzu należy spodziewać się właśnie w czerwcu.
- Czarny bez - czas kwitnienia przypada na maj i czerwiec. W drugim miesiącu pylenie jest najsilniejsze, zwłaszcza przez pierwsze dwadzieścia dni.
- Żyto - kwitnie w maju i przez pierwsze 10 dni czerwca, jednak alergikom może dawać się we znaki jeszcze do lipca.
- Pokrzywa - pyli od maja do września, jednak - choć jej stężenie bywa bardzo wysokie - rzadko powoduje alergię.
- Komosa - chwast ten nie jest alergenem dominującym, jednak zdarza się, że wywołuje objawy alergii, szczególnie na terenach pozamiejskich.
- Szczaw - okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. W drugim miesiącu stężenie jego pyłków jest średnie.
- Babka zwyczajna - kwitnie od kwietnia do września, ale wzrost stężenie przypada na końcówkę maja i utrzymuje się przez cały czerwiec, aż do przełomu sierpnia i września.
- Grzyby Cladosporium i Alternaria - wzrost stężenia ich zarodników przypada głównie na koniec czerwca.
Alergia na pyłki. W jaki sposób złagodzić objawy?
Jeśli zauważysz u siebie objawy alergii, powinieneś zasięgnąć porady alergologa. Lekarz zleci badania, które pozwolą ustalić, co wywołuje uczulenie w Twoim przypadku, a także dobierze odpowiednie środki mogące złagodzić uciążliwe objawy - krople do oczu, krople do nosa lub leki histaminowe. Możliwe jest także odczulanie, polegające na podawaniu alergikowi stopniowo coraz większych dawek danego alergenu, co ma skutkować zmniejszeniem objawów, a nawet ich całkowitym ustąpieniem.