Paszport covidowy. Kto może skorzystać? Kiedy otrzymamy certyfikat covidowy?

Paszport covidowy może okazać się hitem wakacji 2021. Dzięki niemu przemieszczanie się po Europie będzie dużo łatwiejsze. Unijny Certyfikat Covidowy (UCC), nazywany potocznie paszportem covidowym możesz pobrać na swój telefon lub wydrukować. To sposób na podróże bez obaw o lokalne przepisy i obostrzenia dot. koronawirusa. Zobacz, co trzeba wiedzieć o paszportach covidowych.

Zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z paszportu covidowego? Jak go używać i gdzie otrzymać? Co warto wiedzieć o certyfikatach covidowych? Odpowiadamy na Twoje wszystkie pytania i rozwiewamy wątpliwości. 

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Paszport covidowy na wakacje 2021. Do czego uprawnia certyfikat covidowy?

Paszport covidowy lub Unijny Certyfikat Covidowy (UCC) to dokument, który ma być honorowany na terenie całej Unii Europejskiej. Dokument będący hitem wakacji 2021, choć będzie działać od 1 lipca, w Polsce można pobrać już od 1 czerwca. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatnich 7 dni pobranych zostało ponad milion certyfikatów.

Polska jest jednym z siedmiu państw unijnych, które przystąpiły do programu certyfikatów covidowych. Wydany jest w dwóch językach - polskim oraz angielskim. Dostępny jest całkowicie bezpłatnie.

Co składa się na paszport covidowy? 

Paszport covidowy (UCC) to unikalny identyfikator oraz kod QR, który można pokazać podczas przekraczania granicy. Zawiera on wszystkie informacje niezbędne do wyjazdu z kraju, co umożliwi, np. służbom granicznym lub sanitarnym określenie możliwości podróżowania. Dzięki temu nie będziemy musieli przechodzić dodatkowych testów PCR czy odbywać kwarantanny po powrocie z wakacji 2021. 

Unijny certyfikat covidowy. Kto może otrzymać paszport covidowy?

Paszport covidowy można otrzymać w trzech przypadkach. Tylko one zwalniają nas z konieczności wykonywania dodatkowych testów (np. w niektórych krajach tranzytowych w drodze na wakacje) czy odbywania kłopotliwej dla wielu kwarantanny. Kto może otrzymać certyfikat covidowy (UCC)? Paszport covidowy przysługuje:

  • Osobie po otrzymaniu przynajmniej jednej dawki szczepionki (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, w Polsce wymagane będzie pełne zaszczepienie). Certyfikat będzie ważny od 14. do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.
  • Osobie, która uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności certyfikatu wynosi 48 godzin.
  • Osobie po przechorowaniu COVID-19. Certyfikat będzie ważny od 11. do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Paszporty covidowe będą dostępne również dla dzieci, które uzyskały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, są zaszczepione lub przechorowały COVID-19 (są tzw. ozdrowieńcami).

Więcej o: