Urlop wypoczynkowy 2021. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Tegoroczne wakacje i fala upałów zbliżają się wielkimi krokami. Każdy chciałby wykorzystać ten czas jak najlepiej. Podpowiadamy więc, ile dni płatnego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi w 2021 roku.

Płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony w ramach umowy o pracę. Przedstawiamy najważniejsze informacje, dotyczące dni wolnych w ramach urlopu wypoczynkowego w 2021 roku.

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne"

Urlop wypoczynkowy 2021. Ile dni wolnych przysługuje w ramach urlopy wypoczynkowego?

Liczba dni wolnych, przysługująca w ramach urlopu wypoczynkowego, uzależniona jest od stażu pracy. 26 dni urlopu przysługuje osobom, których staż pracy przekracza 10 lat. Tym, których staż jest krótszy, przysługuje 20 dni na wypoczynek.

Od tego, ile dni wolnych przysługuje pracownikowi, zależy również czas, który poświęcił na edukację. Liczba doliczanych lat zależy od ukończonego wykształcenia:

  • ukończenie szkoły zasadniczej lub równorzędnej - nie więcej niż 3 lata;
  • średniej szkoły zawodowej - nie więcej niż 5 lat;
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata;
  • szkoły policealnej - 6 lat;
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Zasady te obowiązują osoby, które pracują na umowie o pracę na pełen etat. Jeżeli jednak wymiar pracy jest niższy od pełnego etatu, to analogicznie liczba dni płatnego urlopu zmniejsza się. Oznacza to, ze w przypadku połowy etatu pracownikowi przysługiwać będzie 10 lub 13 dni. Pracownik ma prawo do co najmniej jednego urlopu rocznie trwającego nie krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Urlop wypoczynkowy. Komu należą się dodatkowe dni urlopu?

Niektórym grupom pracowników przysługują dodatkowe dni wolne. Z dodatkowych dni urlopu mogą skorzystać:

  • osoby z niepełnosprawnościami - 10 dodatkowych dni w ciągu roku,
  • pracownicy socjalni - 10 dodatkowych dni raz na dwa lata po pięciu latach stażu w zawodzie,
  • sędziowie i prokuratorzy - 6 dni dodatkowych dni w roku po 10 latach pracy, po 15 latach dodatkowe 12 dni w roku,
  • inwalidzi wojenni i kombatanci - dodatkowe 10 dni w roku,
  • nauczyciele - łącznie 35 dni urlopu w ciągu roku (jeżeli w szkole, w której pracują, nie są przewidziane ferie zimowe).

W 2021 roku  pozostało jeszcze pięć dni ustawowo wolnych od pracy. Są to: 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada Wszystkich Świętych, 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz 26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia.

Więcej o: