Lista roślin trujących - rosną na łąkach, w naszych ogrodach, a nawet w domach
Lista roślin trujących - rosną na łąkach, w naszych ogrodach, a nawet w domach
REKLAMA
krauka
Pogoda od kilku dni sprzyja wycieczkom rowerowym, spacerom oraz wypoczynkowi w ogrodzie, wszędzie tam czyhają na nas niebezpieczne rośliny. Wielu z nas wie, że należy unikać Barszcz Sosnowskiego, jednak nie tylko on zagraża naszemu zdrowi.
4
Fot. Wojciech Habdas / Agencja Wyborcza.pl
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Rośliny, choć piękne bywają niebezpieczne, niestety niewiele osób wie, które mogą wywoływać u nas zatrucia lub są toksyczne dla naszych psów i kotów. Specjalnie dla was przygotowaliśmy list popularnych polskich roślin, na które trzeba uważać.
REKLAMA
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?
Trujące rośliny. Jakie krzewy i kwiaty mogą nam zaszkodzić?
Bluszcz pospolity - wiecznie zielone pnącze z rodziny araliowatych, które możemy spotkać w lasach, parkach, ogródkach, a nawet w domach. Bluszcz zawiera wiele szkodliwych substancji np. saponiny. Roślina jest trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Powoduje podrażnienie skóry i oczu, a po spożyciu wywołuje zatrucie pokarmowe i halucynacje. Właściciel kotów i psów, powinni usunąć tę roślinę z otoczenia zwierząt lub postawić ją w miejscu, gdzie pupil nie będzie miał z nią kontakt.
Difenbachia - pochodząca z Brazylii popularna roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Ma duże szerokie liście w kształcie serca z wielobarwnym rysunkiem. Jest silnie trująca, po spożyciu rośliny pojawia się m.in. biegunka, nudności, zaburzenia pracy serca i paraliż oraz bezpłodność. Także soki rośliny mogą wywołać silną reakcję alergiczną na skórze. W domu, w którym przebywają dzieci oraz zwierzęta odradzane jest hodowanie tej rośliny.
Dracena - to rodzaj liczący około 40 gatunków sukulentów drzewiastych i krzewiastych, które naturalnie występują w Azji, Afryce oraz na Wyspach Kanaryjskich. Cała roślina jest trująca dla ludzi, a jej zjedzenie może skończyć się zatruciem, biegunka i wymiotami. Dużo groźniejsza jest dla zwierząt domowych. Objawy zatrucia u kotów to m.in. wymioty (czasem również z krwią), depresja, ślinotok, duszności oraz tkliwość dolnej części brzucha.
Monstera - to pnącze z rodziny obrazkowatych. Silnie trująca dla psów i kotów. Toksyczne substancje znajdujące się w roślinie wywołują u zwierząt ślinotok, podrażnienie błon śluzowych, niewydolność nerek, śpiączkę, a nawet śmierć. Właściciele czworonożnych przyjaciół powinni zrezygnować z hodowli tej modnej rośliny.
Tojad - z rodziny jaskrowatych, nazywany także mordownikiem. Roślina z niebieskimi płatkami w kształcie złożonych skrzydeł motyla. Cała roślina jest silnie trująca, jednak najsilniej korzenie i nasiona, to tam znajduje się akonityna. Do zatrucia może dość przez zjedzenie lub sam kontakt z kwiatem. Objawy to m.in. wymioty, zawroty głowy i biegunkę. Przy ciężkim zatruci może powodować kołatanie serca, paraliż, a nawet śmierć.
Wilcza jagoda - a właściwie Pokrzyk wilcza jagoda, to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny psiankowatych. W Polsce jest rośliną, którą spotkamy zarówno dziko rosnącą jak i hodowaną. Wszystkie części tego krzewu są trujące. Roślinę rozpoznamy po tym, że osiąga od 50 do 150 cm i ma fioletowoczarne owoce. W owocach i liściach znajduje się trujące atropiny. Dawka śmiertelna dla osoby dorosłej to od 15 do 20 owoców, z kolei dziecku może zaszkodzić znacznie mniejsza liczba jagód. Objawy zatrucia to m.in. pobudzenie, suchości w ustach, rozszerzenie źrenic, wymioty, gorączka, zaburzenia widzenia oraz halucynacje, a czasem nawet porażenie układu oddechowego, śpiączka i śmierć.