Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID-19? Są cztery sposoby

Od poniedziałku 7 czerwca na szczepienie będzie można zarejestrować także dzieci od 12. roku życia. Jak to zrobić? O czym pamiętać? Podpowiadamy.
Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia

Do tej pory od połowy maja rejestrować na szczepienie można było nastolatków w wieku 16-18 lat. W poniedziałek 7 czerwca rozpoczynają się zapisy dla najmłodszej grupy pacjentów - od 12 do 15 lat. 

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw COVID-19?

Od poniedziałku e-skierowania na szczepienie czekają także na dzieci w wieku 12-15 lat. Oznacza to, że dziecko można zapisać na przyjęcie preparatu. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989;
  • wysyłając wiadomość SMS o treści "SzczepimySie" na numer: 664 908 556 lub 880 333 333;
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl;
  • kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

Pawel Grzesiowski Dr Grzesiowski: Wirus nadal jest aktywny, co pięć miesięcy pojawia się fala

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. O czym pamiętać?

Podczas szczepienia osób niepełnoletnich konieczna będzie obecność rodzica lub opiekuna prawnego, który musi wyrazić zgodę na przyjęcie przez dziecko preparatu. Rodzic lub opiekun musi także podpisać się pod kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego. Niepełnoletni nastolatkowie powyżej 16 roku życia także muszą podpisać oświadczenie. Dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat otrzymają szczepionkę firmy Pfizer, która została zatwierdzona do stosowania przez Europejską Agencję Leków (EMA). W przypadku osób, które przebyły już zakażenie wirusem, szczepieniu będą mogły się poddać nie wcześniej niż 30 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku na obecność SARS-CoV-2.

Szczepienia przeciwko COVID-19  w Polsce Ekspert o promowaniu szczepień: To nie jest kwestia kliknięcia

Po rozpoczęciu nowego roku szkolnego szczepienia będą możliwe także w szkołach. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że akcja szczepień w placówkach zostanie przeprowadzona w dniach 13-17 września.

Więcej o: