Wakacje 2021. Kiedy pierwszy dzień lata? Kiedy zaczynają się wakacje?

Pierwszy dzień lata zbliża się wielkimi krokami, a zaraz za nim wyczekiwane przez wielu uczniów wakacje. Kiedy wypadają te dwa wydarzenia? Odpowiadamy!

Pierwszy dzień lata 2021 to moment, na który czeka wiele osób, zwłaszcza zważywszy na to, że tegoroczna wiosna nie należała do najcieplejszych. Lato już na horyzoncie, a wraz z nim ocieplenie i oczywiście wyczekiwane wakacje! Kiedy wypada pierwszy dzień lata oraz początek tegorocznego wypoczynku

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Pierwszy dzień lata i ostatni dzień szkoły - kiedy wypadają?

Kalendarzowy pierwszy dzień lata jest datą stałą i każdego roku przypada na 22 czerwca (w tym roku jest to wtorek). Kalendarzowe lato potrwa do 22 września, by następnego dnia ustąpić jesieni.

Astronomiczna data rozpoczęcia lata wypada z kolei o jeden dzień wcześniej - 21 czerwca, czyli w poniedziałek. Co to oznacza? Dokładnie tego dnia wypadnie najdłuższy dzień w 2021 roku. Kolejne będą już tylko coraz krótsze. Najdłuższy dzień  potrwa 16 godzin i 47 minut. Słońce wzejdzie dokładnie o godz. 4.14, a zajdzie o 21.01. 

Wakacje 2021. Kiedy wypada pierwszy dzień wakacji? 

Już niebawem po kilku miesiącach ciężkiej nauki uczniowie w końcu będą mogli odetchnąć z ulgą i oddać się dwumiesięcznemu odpoczynkowi od obowiązków szkolnych. Świadectwa zostaną wręczone w piątek 25 czerwca 2021 roku. Wtedy rozpoczną się dwumiesięczne wakacje, które potrwają do 1 września 2021 r. 

Ustabilizowanie się sytuacji epidemicznej w Polsce sprawiło, że po długiej przerwie wszyscy uczniowie mogli wrócić do nauczania stacjonarnego niedługo przed zakończeniem roku szkolnego. Od 4 maja do szkół uczęszczają normalnie najmłodsi uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Młodzież z klas IV-VIII uczyła się hybrydowo od 17 maja. Od 31 maja natomiast wszyscy uczniowie mogą już uczęszczać do szkoły w trybie stacjonarnym. 

Jedynym wyjątkiem w tej sytuacji są studenci, którzy w tym roku akademickim nie wrócą na uczelnie. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Przyrodniczo-Technologicznym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (27 maja) poinformował, że stanie się to na początku przyszłego semestru. Pod warunkiem, że pozwoli na to oczywiście sytuacja epidemiczna.

Więcej o: