Boże Ciało. Czy sklepy będą czynne? Gdzie można zrobić zakupy 3 czerwca?

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Działa i Krwi Chrystusa, w tym roku wypada w czwartek 3 czerwca. Czy tego dnia sklepy są czynne tak jak w zwyczajny dzień? Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy? Odpowiadamy.

W czwartek 3 marca wypada jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu katolickim, czyli Boże Ciało. Jest to święto ruchome, dlatego każdego roku ma inną datę, ale zawsze przypada na czwartek. Jako że znajduje się on na liście dni ustawowo wolnych od pracy oraz dni, w których handel jest zakazany, większość sklepów pozostaje zamknięta. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Boże Ciało 2021. Gdzie zrobić zakupy? 

W związku z tym, że Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy i handlu, galerie handlowe, supermarkety i inne sklepy wielkopowierzchniowe będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli zrobić zakupów, zwłaszcza jeśli mowa o produktach spożywczych. 

W ustawie dotyczącej ograniczenia handlu w niedzielę i święta znajduje się szereg wyjątków, dzięki którym handel w te dni jest możliwy. W związku z tym wiele sklepów "zmienia się" np. w placówki pocztowe, obchodząc jednocześnie zakaz. Gdzie zrobimy zakupy w dzień niehandlowy? Lista placówek otwartych pomimo zakazu:

  • osiedlowe sklepy, w których tego dnia za ladą stanie właściciel,
  • sklepy na stacjach benzynowych,
  • punkty handlowe na dworcach i stacjach,
  • cukiernie, piekarnie, kawiarnie,
  • apteki,
  • sklepy z pamiątkami,
  • saloniki prasowe,
  • kwiaciarnie,
  • sklepy o statusie placówki pocztowej (np. Żabka).

Procesja w Boże Ciało (zdjęcie ilustracyjne)Boże Ciało 2021. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od pracy?

Zakaz handlu nie dotyczy lokali gastronomicznych, dlatego restauracje i inne miejsca wydające posiłki, mogą bez przeszkód świadczyć swoje usługi - oczywiście z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarnych. Przypominamy, że od piątku 28 maja możemy już zjeść posiłek wewnątrz restauracji, jednak obłożenie w punktach gastronomicznych nie może przekraczać 50 proc. dostępnych miejsc. 

Boże Ciało. Co to za święto? Jak wyglądają obchody? 

Boże Ciało jest uroczystością liturgiczną, która zawsze przypada na czwartek 60 dni po Wielkanocy. W tym roku jest to 3 czerwca. Święto jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a ze względu na to, że wypada w czwartek, wiele osób planuje sobie wówczas długi weekend - wystarczy wziąć jeden dzień wolnego w piątek. 

Pogoda na niedzielęPogoda na czerwcówkę. "W Polsce będzie dominował klin wyżowy"

Obchody tego święta w Polsce kojarzą się przede wszystkim z procesjami przemierzającymi ulice miast oraz mniejszych miejscowości. Pochód na czele z Najświętszym Sakramentem zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie kolejno czytane są fragmenty czterech Ewangelii. 

Więcej o: