Boże Ciało. Czy to dzień wolny od pracy? Czy pracodawca musi nam dać wolne za ten dzień?

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym z ważniejszych świąt w kalendarzu katolickim. Zawsze wypada w czwartek, ale jest świętem ruchomym, dlatego co roku obchodzimy je innego dnia. Czy w związku z tym świętem możemy liczyć na dzień wolny od pracy? Czy sklepy będą otwarte tego dnia? Odpowiadamy.

Boże Ciało jest uroczystością liturgiczną obchodzoną w Kościele katolickim, która zawsze przypada na czwartek, 60 dni po Wielkanocy, dlatego jej data jest bezpośrednio uzależniona od tego święta. Zazwyczaj jest to dzień pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W tym roku będzie to 3 czerwca. 

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Boże Ciało. Czy to dzień wolny od pracy? 

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 18 stycznia 1951 roku Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dzięki temu mamy szansę na skorzystanie z długiego weekendu - wystarczy wziąć wolne w piątek i cieszyć się czterodniowym wypoczynkiem niezakłóconym obowiązkami i problemami zawodowymi. 

Co z osobami, które pracują w Boże Ciało mimo przepisów o dniu wolnym od pracy? Czy pracodawca musi zapewnić im wolne za ten dzień? Zgodnie z art.30 § 2 Kodeksu pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Taki zapis jest równoznaczny z tym, że pracodawca ma obowiązek wyznaczenia nam dnia wolnego za pracę w Boże Ciało.

)Mobilna procesja Bozego Ciala w OlsztynieBoże Ciało 2021. Czy w tym roku odbędą się procesje?

Jeśli ustalimy ze swoim pracodawcą, że z jakiegoś powodu będziemy pracować w Boże Ciało, należy nam się wówczas dodatkowy dzień wolny. Powinien on zostać udzielony w ciągu sześciu dni poprzedzających święto lub sześć dni po nim. 

Boże Ciało. Czy sklepy będą otwarte? 

W związku z tym, że Boże Ciało jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy, tego dnia większość sklepów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, będzie zamknięta. Otwarte pozostaną te placówki, w których za ladą stoi właściciel. Najczęściej są to sklepy osiedlowe lub sieci franczyzowe, np. Żabka. Pełną listę sklepów otwartych w dzień świąteczny znajdziesz w materiale o niedzielach handlowych. 

Tłum ludzi (zdjęcie ilustracyjne)Spis powszechny. Do kiedy trzeba się spisać? Jak to zrobić? Są 3 metody

Jak obchodzimy Boże Ciało? 

Boże Ciało to święto, które kojarzy nam się głównie z procesjami poruszającymi się ulicami miast oraz mniejszych miejscowości. Pochód z Najświętszym Sakramentem zatrzymuje się kolejno przy czterech specjalnie przygotowanych ołtarzach. Czytane są tam fragmenty czterech Ewangelii. 

Przyczyną ustanowienia Bożego Ciała były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon. Od 16. roku życia w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu miała dostawać wizji, których treść ujawniła w 1230 roku. Boże Ciało ustanowiono jako święto w 1246 roku, jedynie dla diecezji Liege. Papież Urban IV uznał jednak, że będzie ono obchodzone w całym Kościele. W całej Polsce świętujemy ten dzień od końca XIV wieku.

Więcej o: