Boże Ciało. Czy trzeba iść do kościoła? Czy trzeba brać udział w procesji?

Boże Ciało 2021 obchodzimy w czwartek, 3 czerwca. Osoby wierzące mogą zastanawiać się, czy tego dnia należy iść do kościoła i czy obowiązkowy jest udział w procesji. Przypominamy.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, wypada zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W tym roku będzie to 3 czerwca. Czy trzeba wtedy iść do kościoła, pościć i brać udział w procesji?

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało. Czy trzeba brać udział we mszy świętej i w procesji?

Boże Ciało to święto nakazane. Oznacza to, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. Do kościoła można udać się dzień wcześniej. 

"Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego" - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Wiosna w ogrodzie botanicznym w Łodzi (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na Boże Ciało. Czy długi weekend będzie ciepły? Prognoza IMGW

Boże Ciało kojarzy się wielu osobom głównie z charakterystycznymi dla tego dnia procesjami ulicznymi z Najświętszym Sakramentem. Odbywają się one we wszystkich parafiach, ale udział w nich nie jest obowiązkowy - można, ale nie trzeba wybrać się na tradycyjny pochód. Warto również pamiętać, że uczestnictwo w procesji nie zastąpi udziału we mszy świętej. W Boże Ciało nie trzeba pościć. Obowiązkowy post należy zachować w Środę Popielcową i Wielki Piątek, natomiast w Boże Ciało takiego nakazu nie ma.

Boże Ciało w czasie pandemii

Osoby, które postanowią udać się w Boże Ciało do kościoła, powinny pamiętać o obostrzeniach związanych z sytuacją epidemiologiczną w Polsce. W świątyni obowiązuje limit - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Należy zachować też odpowiednią odległość od innych wiernych - minimum 1,5 metra. Oprócz tego trzeba zakrywać usta i nos. Nieprzestrzeganie restrykcji może skutkować prośbą opuszczenia kościoła lub mandatem.

Procesja w Boże Ciało (zdjęcie ilustracyjne) Boże Ciało 2021. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od pracy?

Więcej o: