Spis powszechny. W Boże Ciało nie spiszesz się telefonicznie. 3 czerwca infolinia nieczynna

Spis powszechny 2021. 3 czerwca nie będzie można się spisać za pośrednictwem infolinii spisowej, ponieważ ta będzie nieczynna. Jak zrobić to przez internet? Podpowiadamy.

W czwartek 3 czerwca obchodzimy Boże Ciało. Święto to jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że zamknięte będą m.in. urzędy, szkoły i sklepy wielkopowierzchniowe. Wolne będą mieć także pracownicy infolinii spisowej, co oznacza, że w Boże Ciało nie będzie można spisać się telefonicznie. 

"W tym czasie zachęcamy do samospisu przez internet. Jest to najszybsza i najwygodniejsza forma udziału w spisie powszechnym. Wystarczy wejść w dogodnym dla siebie czasie na spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy" - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Spis powszechny. Jak spisać się przez internet?

Aplikacja do samospisu internetowego jest dostępna pod adresem nsp2021.spis.gov.pl. Aby się zalogować, należy wybrać jedną z dostępnych metod:

  • logowanie za pomocą Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej,
  • wprowadzenie numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (aby zdefiniować hasło, trzeba podać nazwisko rodowe matki),
  • wprowadzenie adresu e-mail oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL, którzy w dniu 31 marca 2021 r. zamieszkiwali stale lub przebywali czasowo na terenie Polski).

Po zalogowaniu do aplikacji można przejść do odpowiadania na pytania. Są one różne, w zależności od sytuacji osoby wypełniającej kwestionariusz. Pytania dotyczą m.in. miejsca zamieszkania, relacji rodzinnych, pracy, wyznania czy przynależności etnicznej. Zakłada się, że osoby dorosłe samodzielnie odpowiadają na pytania, natomiast osoby małoletnie powinny zostać spisane przez rodziców lub opiekunów.

Więcej o: