Spis powszechny. Do kiedy trzeba się spisać? Jak to zrobić? Są 3 metody

Udział w spisie powszechnym jest ustawowym obowiązkiem każdego z nas. Do kiedy trzeba się spisać? Jak można to zrobić? Przypominamy najważniejsze informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Spis powszechny 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Na wypełnienie kwestionariusza z pytaniami mamy aż sześć miesięcy - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się 30 września. Osoby, które nie wezmą w nim udziału, będą mogły zostać ukarane grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Zobacz wideo Teorie spiskowe wokół szczepień. "To tragikomiczne"

Spis powszechny. Jak się spisać? 

Każdy obywatel i mieszkaniec Polski może się spisać w wybrany przez siebie sposób. Jest ich kilka:

  • samospis internetowy - aby spisać się przez internet, należy wejść na stronę internetową Głównego Urzędu Statystycznego. Po zalogowaniu przy użyciu profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub danych takich jak numer PESEL i informacje dotyczące rodziców, można wypełnić formularz. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki;
  • spis przez telefon - osoby, które nie chcą lub nie mogą spisać się przez internet, mogą spisać się telefonicznie. W tym celu należy zadzwonić na infolinię spisową, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18 pod numerem 22 279 99 99;

Ludzie - zdjęcie ilustracyjne Spis Powszechny 2021. Czy każdy domownik musi osobno dokonać spisu?

  • spis realizowany przez rachmistrzów - osoby, które nie dokonają samospisu przez internet lub telefon, zostaną spisane przez rachmistrzów. Zaczęli oni swoją pracę 4 czerwca, dzwoniąc do osób niespisanych z numeru telefonu 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Zgodnie z ustawą nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi. Jego tożsamość można zweryfikować przez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl lub poprzez kontakt z infolinią spisową. 
 
Więcej o: