Boże Ciało 2021. Czy w tym roku odbędą się procesje?

Jak będzie wyglądać Boże Ciało w 2021 roku? Pandemia koronawirusa może pokrzyżować tradycyjne plany. Wiele kurii zaleca m.in. zorganizowanie procesji na terenach przykościelnych na świeżym powietrzu lub całodniowej adoracji.

Święto Bożego Ciała, zwane również uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzimy 3 czerwca. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, obchody mogą różnić się od tych, które znamy w tradycyjnej formie. Kurie w Polsce wydają komunikaty odnośnie organizacji tegorocznych uroczystości. Jakie są ich zalecenia?

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

Boże Ciało 2021. Czy mimo koronawirusa odbędą się procesje?

W 2020 roku, choć procesji z okazji Bożego Ciała było dużo mniej, to odbyły się one w wielu miastach i wsiach w Polsce. W tym roku Boże Ciało przypada w okresie, gdy obostrzenia zostały nieco złagodzone i nie musimy już nosić maseczek na świeżym powietrzu. Służby nie wydały jeszcze jednak specjalnego komunikatu w tej sprawie, więc w tej chwili decyzja o zorganizowaniu procesji zależy od kurii lub poszczególnych proboszczów.

Biskup Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski przypomniał, że procesje Bożego Ciała należy w tym roku zorganizować przy zachowaniu obowiązujących norm sanitarnych. Zalecił, aby ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym "uzgodnić z odpowiednimi władzami" i służbami sanitarnymi - podaje portal stacja7.pl.

Choć o organizacji procesji w poszczególnych parafiach decydują proboszczowie, to w przypadku wyjścia na ulice powinni powiadomić władze samorządowe oraz skonsultować się z miejscowym sanepidem. Biskup Grzybowski zwrócił również uwagę na to, że parafie nie powinny organizować wspólnie procesji, by uniknąć dużych zgromadzeń.

Boże Ciało 2021. Czy to dzień wolny od pracy?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana lepiej jako Boże Ciało, przypada zawsze w czwartek. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i zajęć w szkole. Oznacza to, że Polacy, którzy w piątek, 4 czerwca wezmą dodatkowy dzień wolny, będą mogli cieszyć się dłuższym weekendem. Tego dnia nie zrobimy również zakupów wielkopowierzchniowych sklepach.

Więcej o: