Kiedy konferencja Ministerstwa Zdrowia? We wtorek nowy harmonogram szczepień

Z ustaleń dziennikarzy RMF FM wynika, że rząd szykuje kolejne luzowanie obostrzeń, które ma zacząć obowiązywać od drugiego tygodnia czerwca. Najprawdopodobniej dziś odbędzie się też konferencja Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Michał Dworczyk przyznał natomiast, że 1 czerwca przedstawiony zostanie nowy harmonogram szczepień, który uwzględnia nowe decyzje Rady Medycznej.

Jak podaje RMF FM, prawdopodobnie we wtorek 1 czerwca zwołana zostanie konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia i premiera Mateusza Morawieckiego na temat luzowania obostrzeń. Na razie nie jest to potwierdzona informacja, dlatego artykuł będzie aktualizowany.

Rada Medyczna ds. COVID-19 podjęła decyzję dotyczącą udostępnienia szczepień dla dzieci od 12. roku życia preparatem Pfizer/BioNTech. Minister Michał Dworczyk zapowiedział natomiast, że już podczas wtorkowej konferencji przekazany zostanie harmonogram szczepień w tej grupie wiekowej. W briefingu zaplanowanym na godzinę 12:30 udział weźmie Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek. 

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Konferencja prasowa rządu. Nieoficjalne ustalenia ws. luzowania obostrzeń

Z ustaleń dziennikarzy radia wynika, że rząd chce zniesienia zakazu działalności dyskotek, klubów nocnych i tanecznych. Są to miejsca, które zostały objęte najdłuższym lockdownem podczas epidemii koronawirusa. Dyskoteki miałyby zacząć działać od drugiego tygodnia czerwca - w ustalonym przez resort zdrowia ścisłym reżimie sanitarnym.

Z kolei Wirtualna Polska pisała o tym, że rząd planuje zwiększyć limit osób w restauracjach, kościołach, bibliotekach, siłowniach i galeriach handlowych. W przypadku lokali gastronomicznych ma to być zwiększenie obłożenia z 50 proc. do 75 proc.

Adam NiedzielskiNiedzielski chce wydłużenia obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach

Kolejna branża do odmrożenia to firmy organizujące konferencje i eventy - na przykład targi ślubne czy turystyczne, które również nie działają od wielu miesięcy. Od końca czerwca kongresy, targi i wystawy miałyby odbywać się w reżimie sanitarnym przy limicie jednej osoby na 10 metrów kwadratowych.

Z ustaleń dziennikarzy portalu wynika, że konferencja może odbyć się we wtorek lub w środę 2 czerwca. W środę odbywa się bowiem posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

Szczepienie przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia dzieci po 12 roku życia. Jest rekomendacja Rady Medycznej. "Pozytywna"

Więcej o: