Dzień Dziecka 2021 - kiedy obchodzimy to święto? Jaka jest jego historia?

Dzień Dziecka to długo wyczekiwane święto przez wszystkich maluchów. W tym dniu cała uwaga skupiona jest na nich. Dzieci otrzymują liczne prezenty i wysłuchują życzenia od swoich rodziców. Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jaka historia wiąże się z tym świętem?

Dzień Dziecka ma swoje stałe miejsce w kalendarzu. W przeciwieństwie do tzw. świąt ruchomych obchody powiązane są z konkretną datą. Dzień Dziecka każdego roku obchodzimy 1 czerwca. W tym roku święto wszystkich maluchów wypada we wtorek.  

Zobacz wideo Dzień Dziecka rękoma dziecka. Stefek nie może się mylić, to będzie pyszna zabawa

Dzień Dziecka 2021. Jaka jest historia święta wszystkich maluchów?

Dzień Dziecka to święto obchodzone nie tylko w Polsce. Zostało ustanowione w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Oficjalną przyczyną ustanowienia nowego święta było upowszechnienie ideałów i celów praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Dzień Dziecka obchodzony jest w różnych terminach niemal na całym świecie.  

Ludzie - zdjęcie ilustracyjneNarodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać?

W Polsce święto wszystkich dzieci obchodzone jeszcze przed oficjalną deklaracją ONZ. Obchody Dnia Dziecka po raz pierwszy zorganizowano w 1950 r. Były one związane ze zbieraniem podpisów pod tzw. apelem sztokholmskim. Dokument był pierwszą inicjatywa Światowej Rady Pokoju i nawoływał do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej. 

Obecnie Dzień Dziecka nie ma tak silnego związku z polityką - jest to przede wszystkim święto rodzinne, w którego czasie rodzice spędzają czas ze swoimi pociechami. Dzieci otrzymują liczne podarunki, mogą również liczyć na specjalne atrakcje. W niemal każdym mieście i szkole organizowane są wydarzenia dedykowane dla maluchów. Dzieci mogą uczestniczyć w grach i zabawach oraz oglądać okolicznościowe przedstawienia. 

Procesja w Boże Ciało (zdjęcie ilustracyjne)Boże Ciało 2021. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od pracy?

Więcej o: