Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Jest to święto ruchome. Kiedy obchodzimy Boże Ciało w 2021 roku? Czy pójdziemy wtedy do pracy?
Boże Ciało to uroczystość liturgiczna obchodzona w Kościele katolickim, która zawsze przypada na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego - oznacza to, że może wypadać między 21 maja a 24 czerwca. W tym roku będzie to 3 czerwca.
Boże Ciało to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy, a ze względu na to, że wypada w czwartek, wiele osób planuje wtedy czerwcowy długi weekend. Teoretycznie piątek 4 czerwca nie jest dniem wolnym, często jednak pracodawca może narzucić pracownikom odebranie urlopu za inny dzień. Nawet jeśli nie - warto wziąć wtedy wolne i skorzystać z kilku wiosennych dni niezakłócanych obowiązkami zawodowymi.
Obchody Bożego Ciała w Polsce kojarzą się z procesją ulicami miast. Pochód z Najświętszym Sakramentem zatrzymuje się przy czterech przygotowanych ołtarzach, a tam czytane są fragmenty czterech Ewangelii.
Bezpośrednią przyczyną jego ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Doznawała ona wizji w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu już od kiedy miała 16 lat. Ujawniła ich treść w 1230 roku.
Boże Ciało najpierw ustanowiono jako święto w 1246 roku, tylko dla diecezji Liege, jednak w 1264 roku papież Urban IV ustanowił, że będzie to dzień obchodzony w całym Kościele. W Polsce po raz pierwszy wprowadził Boże Ciało bp Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej, ale pod koniec XIV wieku obchodzono je już w całym kraju.