Boże Ciało 2021. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od pracy?

Boże Ciało 2021. Jest to święto ruchome, dlatego co rok pojawiają się wątpliwości dotyczące daty. Zawsze jednak wypada ono w czwartek. Czy w związku z tym czeka nas w czerwcu długi weekend?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Jest to święto ruchome. Kiedy obchodzimy Boże Ciało w 2021 roku? Czy pójdziemy wtedy do pracy?

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało 2021. Kiedy wypada?

Boże Ciało to uroczystość liturgiczna obchodzona w Kościele katolickim, która zawsze przypada na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego - oznacza to, że może wypadać między 21 maja a 24 czerwca. W tym roku będzie to 3 czerwca.

Awaryjne lądowanie samolotu Ryanaira w BerlinieSamolot Ryanaira lądował awaryjnie. Policja: Nie wykryto niebezpieczeństwa

Boże Ciało to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy, a ze względu na to, że wypada w czwartek, wiele osób planuje wtedy czerwcowy długi weekend. Teoretycznie piątek 4 czerwca nie jest dniem wolnym, często jednak pracodawca może narzucić pracownikom odebranie urlopu za inny dzień. Nawet jeśli nie - warto wziąć wtedy wolne i skorzystać z kilku wiosennych dni niezakłócanych obowiązkami zawodowymi.

Boże Ciało. Historia święta. Jak obchodzimy je dzisiaj?

Obchody Bożego Ciała w Polsce kojarzą się z procesją ulicami miast. Pochód z Najświętszym Sakramentem zatrzymuje się przy czterech przygotowanych ołtarzach, a tam czytane są fragmenty czterech Ewangelii.

Szczepienie przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Cessak: Szczepienia osób od 12 roku życia możliwe jeszcze w czerwcu

Bezpośrednią przyczyną jego ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Doznawała ona wizji w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu już od kiedy miała 16 lat. Ujawniła ich treść w 1230 roku. 

Boże Ciało najpierw ustanowiono jako święto w 1246 roku, tylko dla diecezji Liege, jednak w 1264 roku papież Urban IV ustanowił, że będzie to dzień obchodzony w całym Kościele. W Polsce po raz pierwszy wprowadził Boże Ciało bp Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej, ale pod koniec XIV wieku obchodzono je już w całym kraju. 

Więcej o: