Pogoda. Powrót zimy w Tatrach. Pracownicy TPN ostrzegają: Na szlakach jest bardzo mokro

Na tatrzańskich szlakach warunki nie są obecnie łatwe - przede wszystkim ze względu na obfite opady deszczu, a także miejscowe opady śniegu. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że poruszanie się po górach w takich okolicznościach wymaga doświadczenia.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

"Na skutek intensywnych opadów deszczu, a wyżej śniegu, na szlakach jest bardzo mokro" - ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego w komunikacie. Na niektórych odcinkach szlaków spadła cienka warstwa śniegu, która osadziła się na starszych opadach. Miejscami występują oblodzenia. Na innych odcinkach śnieg stopił się natomiast całkowicie. "Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia" - podkreślają pracownicy TPN. 

Pogoda w Tatrach. Chłodno i mokro

W niedzielę i poniedziałek (30 i 31 maja) w Zakopanem, Dolinie Chochołowskiej, Dolinie Kościeliskiej oraz w okolicach Morskiego Oka zapowiadane są przelotne opady deszczu oraz temperatura między 6 a 10 stopniami Celsjusza. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich przewidywane są opady śniegu oraz temperatura wynosząca około 3 stopnie. Na Kasprowym Wierchu także zapowiadane są okresowe i przelotne opady śniegu, a maksymalna temperatura w dzień oscylować będzie wokół 1 stopnia. Na Łomnicy natomiast wartości w dzień spadną nawet do 3 stopni poniżej zera - tam także możliwe przelotne opady śniegu.

Tatry. Zagrożenia na szlakach turystycznych

Ze względu na opady deszczu i śniegu warunki na szlakach turystycznych nie są obecnie łatwe. W Dolinie Lejowej utrudnienia stanowią "szczególnie duże" ilości błota. Poza tym, jak ostrzega Park, na szlaku pomiędzy Polaną Olczyską a Nosalową Przełęczą prowadzony jest remont, natomiast na szlaku pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmudzką trudności związane są z powalonymi drzewami. Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy (najniższy) stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że powinno się zachować szczególną ostrożność na bardzo stromych lub ekstremalnie stromych stokach. 

TPN podkreśla, że niebezpieczeństwa na szlakach mogą być związane także z trudnościami w dostrzeżeniu znaków ze względu na zaleganie pokrywy śnieżnej czy silny wiatr mogący wyrzucać na szlaki gałęzie oraz drzewa. Park przestrzega także przed wchodzeniem na tafle stawów, które grożą załamaniem się lodu, a także przed przebywaniem podczas burzy na szlakach wyposażonych w metalowe elementy (łańcuchy, klamry) czy w okolicy cieków wodnych. Przed wyjściem w góry zawsze należy sprawdzić aktualną prognozę pogody, pamiętając, że w każdej chwili może nastąpić gwałtowne jej załamanie - trzeba więc być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia.

Więcej o: