Trujące kwiaty, które hodujemy w ogródkach, domach i na balkonie. Toksyczne rośliny [Lista]

W naszych domach, ogródkach czy balkonach możemy mieć trujące rośliny, a nawet o tym nie wiedzieć. Specjalnie dla was stworzyliśmy listę najbardziej trujących i najczęściej występujących w polskich domach roślin.

Wiele roślin, które uprawiamy w ogrodach lub w domu jest trujących dla ludzi oraz zwierząt. Zobacz, czy rośliny w otoczeniu twoim oraz twojego pupila nie zagrażają waszemu bezpieczeństwu. 

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Trujące rośliny. Mogą być w Twoim domu lub ogrodzie! Toksyczne substancje w popularnych roślinach

Często hodujemy w domach kwiaty i rośliny ze względu na ich urodę, jednak okazuje się, że część z nich może być bardzo trująca. Szkodliwe substancje mogą znajdować się w łodygach, korzeniach, kwiatach, owocach, liściach lub pędach. Jeśli na naszej liście znajdziesz rośliny, które uprawiasz, nie panikuj, nie musisz się ich pozbywać. Jednak pamiętaj, że musisz je specjalnie zabezpieczyć ogrodzeniem lub postawić w takim miejscu, gdzie nie będą one zagrażały dzieciom lub zwierzętom. Ważne jest także niedotykanie skóry po kontakcie z roślinami, ponieważ mogą one wywołać reakcję alergiczną. 

Sasanki (zdjęcie ilustracyjne)Biebrzański Park Narodowy powołał strażników... sasanek

Lista trujących roślin  

Poniżej przygotowaliśmy listę trujących roślin, które najczęściej są uprawiane w ogródkach, na balkonach lub w domach. 

 • Aloes - to popularna roślina, która ma wiele zastosowań w medycynie i pielęgnacji, jednak nie jest bezpieczna dla zwierząt. Znajdują się w niej saponiny, które powodują u psów i kotów zatrucie pokarmowe, dreszcze i apatię. 
 • Bieluń -  roślina z  rodziny psiankowatych. Jej wszystkie części są trujące (zwierają m.in. L-hioscyjamina, L-skopolamina oraz atropinę). Ważne: zjedzenie przez dziecko nasion może być śmiertelne. Objawy: m.in. omamy, wymioty, trudności z wypowiadaniem się i duszności
 • Cis - roślina z gatunku wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Choć trująca, to często gości w naszych ogrodach. Zawierają m.in. taksynę, która znajduje się w nasionach, igłach oraz owocach. Substancja wpływ na prace serca i prowadzi do jego zatrzymania zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Objawy zatrucia to m.in. obniżenie ciśnienia, kołatanie serca czy zatrucie pokarmowe.
 • Bluszcz pospolity -  gatunek wiecznie zielonego pnącza należący do rodziny araliowatych, występuje w lasach całej Polski, jest także hodowany w ogrodach, na balkonach oraz w doniczkach.  Zawiera wiele szkodliwych substancji np. saponiny. Roślina jest trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Powoduje podrażnienie skóry i oczu, po spożyciu wywołuje zatrucie pokarmowe i halucynacje.
 • Rododendron - roślina z rodziny wrzosowatych. Jest trujący dla zwierząt, jego liście zawierają glikozydy, które mogą być śmiertelne. Ludzie po zatruciu mogą mieć zawroty i bóle głowy

Co pyli w maju? Na zdjęciu sosna himalajskaCo pyli w maju? Kalendarz pyleń dla alergików [LISTA]

 • Konwalia majowa - cała roślina oraz woda spod niej jest trująca dla ludzi i zwierząt. Zjedzenie jagód tej rośliny może spowodować śmierć dziecka lub zwierzęcia. Objawy: zaburzenie pracy serca oraz silne zatrucie pokarmowe. 
 • Lilie -  rodzaj bylin cebulowych z rodziny liliowatych. Kwiaty są trujące dla zwierząt, powodują uszkodzenie nerek, podrażnienie żołądka, wymioty, a nawet śmierć. Szczególnie groźne dla kotów. 
 • Monstera - rodzaj pnączy z rodziny obrazkowatych. Trująca dla psów i kotów. Toksyczne substancje wywołują u zwierząt ślinotok, podrażnienie błon śluzowych, niewydolność nerek, śpiączkę, a nawet śmierć. 
 • Naparstnica - rodzaj roślin z rodziny babkowatych. Roślina jest silnie trująca dla ludzi i zwierząt, zawiera m.in. glikozydy. Jej zjedzenie powoduje zatrucie pokarmowe oraz bóle głowy. 
 • Oleander pospolity - gatunek rośliny z rodziny toinowatych. Ten popularny kwiat zawiera trujące glikozydy, które znajdują się w całej roślinie. Oleander jest trujący dla zwierząt, może wywołać u naszego pupila zatrucie pokarmowe, a czasami prowadzi do zatrzymania akcji serca. 
 • Ostróżka - roślina z rodziny jaskrowatych występująca w umiarkowanych strefach półkuli północnej. Wszystkie części ostróżki są trujące dla ludzi i zwierząt, jednak zazwyczaj tylko po spożyciu rośliny. Objawy to zatrucie pokarmowe, zaburzenia widzenia i trudności w oddychaniu.
Więcej o: