Pogoda na dziś - niedziela, 30 maja. Przedostatni dzień maja pochmurny, ale z przejaśnieniami

W niedzielę w centrum i na południu kraju będzie pochmurno, ale miejscami będzie przebijać się słońce. Jak na końcówkę maja, temperatura nie będzie rozpieszczać.

Synoptycy zapowiadali, że ostatni weekend maja będzie chłodny i deszczowy. Przelotne opady prognozowane są głównie na wschodzie i południu kraju.

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Temperatura. Najcieplej na zachodzie Polski

W województwach zachodniopomorskim i pomorskim zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 14 do 18 stopni na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. W Gdańsku 14 stopni Celsjusza, Koszalinie 16, a w Szczecinie 17 stopni. W województwach warmińsko-mazurskim  i podlaskim będzie pochmurno, ale z większymi przejaśnieniami. Jedynie miejscami mogą pojawić się przelotne opady deszczu. W Olsztynie i Suwałkach 16 stopni, a w Białymstoku termometry wskażą 17 stopni.

Upał (zdjęcie ilustracyjne)Prognoza pogody na czerwiec. Cień nadziei na więcej ciepła i mniej burz

PogodaPogoda Fot. Gazeta.pl

Zachmurzenie umiarkowane i przelotne opady deszczu w województwach: wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. W Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy i Zielonej Górze termometry wskażą 18 stopni. Na wschodzie i w centrum kraju zachmurzenie duże, ale możliwe są przejaśnienia. Synoptycy prognozują 17 stopni w Warszawie, 16 w Lublinie i 15 w Łodzi.

Prognoza pogody dla dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego nie zapowiada się lepiej. Zachmurzenie będzie duże, a miejscami mogą pojawić się przelotne opady deszczu. We Wrocławiu, Opolu,  i Katowicach 16 stopni. W Częstochowie o jeden stopień mniej. Z kolei w Krakowie, Kielcach i Rzeszowie 15 stopni. Najchłodniej, bo tylko 12 stopni w Zakopanem. Tam mogą też pojawić się opady deszczu, a wysoko w górach opady śniegu.

Samolot z Wrocławia nagle zmienił kursMedia o samolocie z Wrocławia: "możliwe porwanie". MON: To ćwiczenia

Prognoza pogody. Sytuacja baryczna dla Polski

Po godzinie 18.00 w większości kraju będzie słonecznie. Popada jedynie na południu kraju w okolicach Opola, Katowic i Krakowa. Tam też będzie najchłodniej. Według danych IMGW, w niedzielę po 18 temperatura w Katowicach spadnie do 10 st. Celsjusza.

Do niedzieli do godziny 20 obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne IMGW. Intensywne opady deszczu spodziewane są w powiatach: przemyskim, bieszczadzkim, leskim, sanockim oraz krośnieńskim. Prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów miejscami od 25 mm do 35 mm. W dzień podczas opadów deszczu mogą wystąpić burze.

Przeważający obszar kraju będzie na skraju wyżu znad Morza Północnego, jednak na wschodzie zaznaczy się obszar zatoki niskiego ciśnienia, związany z niżem nad Ukrainą. Będzie napływać chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać - podaje IMGW.

Pogoda na weekend (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na weekend [29-30 maja]. Popada, na termometrach do 18 stopni

Więcej o: