Spis Powszechny 2021. Czy każdy domownik musi osobno dokonać spisu? Wyjaśniamy

Choć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. rozpoczął się 1 kwietnia Polki i Polacy mają jeszcze czas na spisanie się do 30 września 2021 roku. Specjalnie dla was, sprawdziliśmy, czy każdy domownik musi się spisać osobno?

W samospisie musi wziąć udział każda osoba przebywająca w Polsce na stałe lub tymczasowo oraz też ci  Polacy mieszkający za granicą. Osobie, która nie weźmie udziału w Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, grozi kara do pięciu tys. złotych. Dodatkowo osobie, która poda w spisie nieprawdziwe informacje, oprócz kary finansowej może grozić do dwóch lat więzienia.  

Zobacz wideo Polski Ład PiS-u ułatwi tworzenie nowych parków narodowych? Mikos: Upominaliśmy się o to od wielu lat

Czy każdy domownik musi spisać się samodzielnie?

Pojawiają się pytania, czy spis jest obowiązkowy dla wszystkich członków gospodarstwa domowego oraz, czy każdy domownik musi się spisać samodzielnie. Po pierwsze w badaniu muszą wziąć udział wszystkie osoby, jednak nie ma obowiązku, aby każdy robił to samodzielnie. Wszystkich domowników może spisać jedna osoba mieszkająca w gospodarstwie domowym. 

"Badanie reprezentacyjne (formularz długi) dotyczy osób przebywających w danym mieszkaniu. W tym przypadku reprezentant (osoba, która pierwsza się zalogowała) wypełnia formularz identyfikacyjny oraz spisuje wszystkich członków rodziny, tworzy relacje między nimi oraz spisuje ankietę mieszkaniową" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez rząd. 

Po zakończeniu spisywania formularza pojawi się informacja o zapisaniu danych w bazie, będzie to oznaczać zakończenie spisu. 

Jak samodzielnie spisać się przez internet?

Aplikację do samospisu internetowego znajdziesz TUTAJ, żeby się zalogować, musisz wybrać jedną z dostępnych metod:

  • Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej - umożliwia uwierzytelnienie za pomocą środków identyfikacji elektronicznej wydanych przez inne podmioty w ramach systemów identyfikacji elektronicznej (w szczególności Profil Zaufany oraz systemy informatyczne banków);
  • Wprowadzenie numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (aby definiować hasło, wymaganym jest podanie nazwiska rodowego matki);
  • Wprowadzenie adresu email oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu - metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL, którzy w dniu 31 marca 2021 zamieszkiwali stale lub przebywali czasowo na terenie Polski.
Więcej o: