Dzień Dziecka 2021. Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka w Polsce?

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto wszystkich dzieci, które w Polsce obchodzimy każdego roku o tej samej porze. Kiedy świętujemy Dzień Dziecka w naszym kraju i jaka jest geneza tego wydarzenia? Czy Dzień Dziecka obchodzimy tylko w Polsce?

Dzień Dziecka coraz bliżej, a wielu rodziców już myśli nad tym, jakie upominki wręczyć swoim dzieciom. Kiedy obchodzone jest to święto i ile czasu pozostało, by wybrać idealny prezent?

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Dzień Dziecka 2021. Kiedy obchodzimy to święto?

Dzień Dziecka w Polsce co roku obchodzony jest 1 czerwca. W tym roku święto to przypada na wtorek. Tego dnia niemal każdy rodzic robi wszystko, by w tym dniu jego dziecko było szczęśliwie. Już kilka tygodni przed tym świętem, rozpoczyna się zakupowy szał, a sklepy prześcigają się w asortymencie zabawek. Warto jednak zadbać o to, by w tym dniu podarować swojemu dziecku nie wyłącznie prezent, ale też czas, który jest najcenniejszy.

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie. Skąd wzięło się to święto?

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce i w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest już od 1950 roku. Wówczas zorganizowano obchody przy okazji akcji zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Po czasie Dzień Dziecka stał się świętem stałym, a w 1954 roku został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Upowszechnienie tego święta miało pomóc w upowszechnieniu ideał i uświadomienie o celach dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

W różnych krajach Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni. W Paragwaju świętuje się go 16 sierpnia, Włoszech i Francji 6 stycznia, a w Turcji 23 kwietnia. Co ciekawe, w Japonii dziewczynki i chłopcy obchodzą go osobno - 3 i 5 maja.

Dzień Dziecka nie jest dniem wolnym od nauki. Mimo to, wiele szkół decyduje się na zapewnienie dzieciom rozrywki poprzez wycieczki, konkursy, zabawy, sportowe zawody, a naukę odkładają na kolejny dzień.

Więcej o: