Zielone Świątki to święto ruchome, ponieważ jego data jest ściśle związana z Wielkanocą. Zazwyczaj obchody tego dnia przypadają na maj lub czerwiec.
Jak twierdzą badacze, pierwotnie Zielone Świątki były obchodami pogańskimi, kiedy to świętowano nadejście wiosny. Obecnie jest kościelną uroczystością Zesłania Ducha Świętego uznawaną za symboliczny początek Kościoła i wyjście apostołów do ludzi w celu przekazywania nauki Chrystusa.
Upamiętnia zatem zesłanie Ducha Pocieszyciela przez Jezusa, które miało mieć miejsce 50 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa i 10 dni po jego wniebowstąpieniu. W tym dniu chrześcijanie przyozdabiają domy kwiatami i zielonymi gałęziami. Powszechnie używało się tataraku. Dawniej wyścielano nim podłogi w izbach, ponieważ wierzono, że ma moc odganiania zł. A wszystko to nie bez powodu, ponieważ dawniej wierzono, że okres Zielonych Świątek to okres działalności czarownic, które chcą zaszkodzić ludziom, uprawom na polach i zwierzętom gospodarskim. Istotną rolę odgrywał również ogień, który miał zapobiegać gradobiciu, a popiół wpływać na lepszy urodzaj. Co ciekawe, w niektórych parafiach wciąż powszechne są kościelne procesje i rozpalanie ognisk.
Dawniej Zielone Świątki obchodzone były przez dwa dni, to znaczy w niedzielę i poniedziałek i oba te dni były ustawowe wolne od pracy. I choć przepis ten zniesiono w 1951 roku, to do dziś oba dni wolne przysługą wyznawcom Kościoła Zielonoświątkowego. Jest to regulowane ustawą z 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczpospolitej.