Dzień Ojca 2021 - kiedy wypada to święto? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Dzień Ojca to święto, które ma swoje stałe miejsce w kalendarzu i obchodzone jest pod koniec czerwca. Skąd wzięło się to święto? Jakie tradycje są z nim związane? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać i kiedy złożyć życzenia tacie.

Dzień Ojca to święto, które każdego roku obchodzimy 23 czerwca. Święto nie jest tak popularne, jak obchodzony miesiąc wcześniej Dzień Matki, ale i tak ojcowie mogą liczyć na drobne upominki i życzenia od swoich dzieci.  

Zobacz wideo Spędź Dzień Ojca z dzieckiem na pikniku, ale najpierw... przygotujcie razem piękny kosz na smakołyki

Dzień Ojca 2021. Kiedy obchodzimy święto wszystkich ojców?

Obchodzenie Dnia Ojca wpisało się na stałe w polską kulturę w okolicach 1965 r. 23 czerwca to jednak data, kiedy święto wszystkich ojców obchodzone jest w Polsce. W innych częściach światach Dzień Ojca celebrowany jest w różnych porach roku, np. we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii Dzień Ojca obchodzony jest 19 marca, a w Wielkiej Brytanii i Francji w trzecią niedzielę czerwca. 

Geneza Dnia Ojca sięga Stanów Zjednoczonych, gdzie po dużym sukcesie Dnia Matki postanowiono zorganizować święto również dla wszystkich ojców. Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. 

Od tego czasu święto obchodzono w Stanach Zjednoczonych z różną intensywnością. Dzień Ojca wszedł na stałe do kalendarzy wszystkich Amerykanów w 1972 r., kiedy prezydent Richard Nixon (ojciec dwóch córek) podpisał oficjalny dekret w tej sprawie. 

Dzień Ojca to przede wszystkim uroczyste życzenia i drobne upominki, które otrzymują ojcowie. Święto jest okazją do tego, aby wyrazić szacunek oraz podziękować za wkład, jaki ojcowie włożyli w nasze wychowanie. W Dzień Ojca w wielu szkołach odbywają się specjalne zajęcia, na których uczniowie przygotowują bogato zdobione laurki. W szkołach odbywają się również specjalne przedstawienia, na które zapraszani są rodzice.

Więcej o: