Boże Ciało 2021. Kiedy wypada to święto? Czy trzeba wtedy iść do kościoła?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Kiedy przypada w tym roku? Czy trzeba wtedy uczestniczyć we mszy?

Boże Ciało pierwszy raz obchodzono w belgijskim Leodium w 1246 roku, co miało związek z objawieniami błogosławionej Julianny z Cornillon. W 1317 roku święto ustanowiono już dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce wprowadził je biskup Nanker podczas synodu w Krakowie w 1320 roku. Od końca XIV wieku Boże Ciało obchodzone jest we wszystkich polskich diecezjach.

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Odbywa się 60 dni po Wielkanocy, w czwartek następujący po święcie Trójcy Świętej, które w tym roku przypada 30 maja. Zgodnie z tą zasadą w 2021 roku Boże Ciało będzie obchodzone 3 czerwca.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy?

Święto Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Pracownicy zwykle chętnie biorą urlop w piątek następujący po tym święcie i w ten sposób przedłużają sobie weekend do czterodniowego. Przypominamy, że w dniu Bożego Ciała obowiązuje zakaz handlu i sklepy będą zamknięte.

Boże Ciało. Jak wyglądają obchody tego święta? Czy trzeba wtedy iść do kościoła?

Boże Ciało obchodzone jest dla upamiętnienia przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Podczas tego święta w kościołach odbywają się uroczyste msze święte, po których ruszają procesje ulicami parafii. Tłum wiernych zatrzymuje się przy przygotowanych na tę okazję czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty ewangelii dotyczące Eucharystii. Podczas procesji przenoszone są monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż. Na koniec uroczystości wiernym udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne.

Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że katolicy mają tego dnia obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Nie są za to zobowiązani do brania udziału w procesji.

Więcej o: