Spis powszechny 2021, który oficjalnie nazywa się Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, rozpoczął się 1 kwietnia. Będzie on prowadzony przez sześć miesięcy, do 30 września 2021 roku. Jak można się spisać? Domyślnym sposobem na spisanie się jest samospis internetowy. Można to zobić za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Spisać się można także telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. Infolinia spisowa działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Do osób, które nie spiszą się samodzielnie, będą dzwonić też rachmistrzowie. Zaczęli oni swoją pracę 4 maja i od tamtego dnia dzwonią do obywateli z numeru 22 828 88 88.
Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy dla każdego obywatela. Mówi o tym ustawa o statystyce publicznej. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku, mogą zostać ukarane. Za brak udziału w spisie powszechnym grozi grzywna nawet w wysokości 5 tysięcy złotych.
Pytania, które znajdują się w spisie powszechnym, dotyczą kilku kwestii, przede wszystkim zaś danych osobowych, kwestii związanych z miejscem zamieszkania i relacjami rodzinnymi. Część pytań różni się w zależności od sytuacji danej osoby - inaczej wygląda kwestionariusz dla osób przebywających za granicą, inaczej dla emigrantów, a inaczej dla obywateli Polski mieszkających w kraju. W spisie powszechnym znajdują się także pytania o wyznanie oraz przynależność do mniejszości etnicznych. Odpowiedź na nie nie jest jednak obowiązkowa. Pełną listę pytań można znaleźć TUTAJ.