Kiedy otwarcie restauracji? Harmonogram luzowania obostrzeń

Kiedy zostaną otwarte restauracje? Od kiedy będzie można zjeść posiłek nie tylko w restauracyjnym ogródku, ale także wewnątrz lokalu? Przypominamy

Zgodnie z decyzją rządu 15 maja restauracje zaczęły przyjmować gości w ogródkach. Teraz nadszedł czas na otwarcie wszystkich lokali gastronomicznych - restauratorzy będą mogli obsługiwać klientów wewnątrz budynków od piątku 28 maja.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Otwarcie restauracji. Jakie zasady będą w nich obowiązywać? 

Od 28 maja w lokalach gastronomicznych będą obowiązywać limity. Klienci będą mogli zająć maksymalnie 50 proc. miejsc. Restauracje będą musiały zadbać także o to, aby między stolikami zachowana była odpowiednia odległość - minimum 1,5 metra, chyba że między nimi zostanie zamontowana przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Wchodząc do restauracji, podobnie jak w przypadku innych budynków, należy mieć założoną maseczkę i zakrywać usta oraz nos. Oczywiście przy stoliku nie trzeba mieć jej na twarzy. 

Luzowanie obostrzeń. Co jeszcze zmieni się 28 maja?

28 maja jest kolejnym ważnym dniem w harmonogramie luzowania obostrzeń. Tego dnia zostaną otwarte nie tylko restauracje, ale także kryte obiekty sportowe, baseny, siłownie, kluby fitness i solaria. Dozwolona będzie także organizacja zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami sportowymi (limit: 250 osób). Można będzie także organizować imprezy okolicznościowe w lokalach. Ważne jest jednak to, że na komuniach czy weselach obowiązywać będzie limit do 50 osób, przy czym do limitu tego nie będą się wliczać osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Od 29 maja powraca z kolei nauka stacjonarna w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. 

Więcej o: