Alergicy zmagają się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, takimi jak kichanie, wodnisty katar sienny, łzawienie oczu, zmiany skórne, bóle głowy i brzucha, nudności, wymioty, biegunka oraz napady duszności czy kaszlu. Które rośliny mogą przyczynić się do ich występowania w czerwcu?
Kalendarz alergika. Co pyli w czerwcu?
- Sosna - okres pylenia przypada od połowy maja do połowy czerwca.
- Trawy - pylenie rozpoczyna się już w kwietniu, jednak najwyższego stężenia pyłków w powietrzu należy spodziewać się właśnie w czerwcu.
- Czarny bez - czas kwitnienia przypada na maj i czerwiec. W drugim miesiącu pylenie jest najsilniejsze, zwłaszcza przez pierwsze dwadzieścia dni.
- Żyto - kwitnie w maju i przez pierwsze 10 dni czerwca, jednak alergikom może dawać się we znaki jeszcze do lipca.
- Pokrzywa - pyli od maja do września, jednak - choć jej stężenie bywa bardzo wysokie - rzadko powoduje alergię.
- Komosa - chwast ten nie jest alergenem dominującym, jednak zdarza się, że wywołuje objawy alergii, szczególnie na terenach pozamiejskich.
- Szczaw - okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. W drugim miesiącu stężenie jego pyłków jest średnie.
- Babka zwyczajna - kwitnie od kwietnia do września, ale wzrost stężenie przypada na końcówkę maja i utrzymuje się przez cały czerwiec, aż do przełomu sierpnia i września.
- Grzyby Cladosporium i Alternaria - wzrost stężenia ich zarodników przypada głównie na koniec czerwca.
Alergia na pyłki. Łagodzenie objawów
Osoby, które zauważają u siebie objawy alergii, powinny skonsultować się z alergologiem. Dzięki badaniom dowiedzą się, które rośliny wywołują u nich alergię. Lekarz doradzi także odpowiednie środki (krople do oczu, krople do nosa lub leki histaminowe), mogące złagodzić uciążliwe objawy. Możliwe jest również odczulanie, polegające na podawaniu osobie uczulonej stopniowo coraz większych dawek danego alergenu, co skutkować ma zmniejszeniem objawów lub ich całkowitym ustąpieniem.
Zobacz wideo
Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy