Boże Ciało 2021. Czy 4 czerwca jest wolny od pracy? Jak zaplanować urlop?

Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku święto to wypada w czwartek 3 czerwca. Co natomiast z 4 czerwca? Czy mamy w tym roku szansę na długi, czterodniowy, weekend?
Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie znana jako Boże Ciało, to w Kościele katolickim dzień poświęcony uczczeniu Najświętszego Sakramentu - jest to święto radosne i dziękczynne. Jest to także święto nakazane, czyli - podobnie jak w przypadku niedziel - zakładające obowiązek wizyty w kościele oraz powstrzymanie się od niepotrzebnych prac. Tego dnia odbywają się procesje prowadzone do czterech ołtarzy, przy których czyta się fragmenty czterech Ewangelii.

Boze Cialo w KrakowieBoże Ciało 2021. Czy w tym roku procesje się odbędą? [Zalecenia diecezji]

Boże Ciało - kiedy wypada? Jak obliczyć?

Boże Ciało jest świętem ruchomym - nie ma więc stałej daty, co czasem rodzi problemy. Wiele osób nie wie bowiem, jak obliczyć, kiedy wypada ten dzień. Tymczasem Boże Ciało zawsze następuje 60 dni po Wielkanocy i wypada zawsze w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. 

Boże Ciało może więc wypaść między 21 maja a 24 czerwca. W tym roku będzie mieć ono miejsce 3 czerwca, co oznacza, że w ten dzień zamknięte będą szkoły, uczelnie, centra handlowe czy sklepy. Dla większości osób będzie to zatem dzień wolny od pracy. Co jednak z piątkiem 4 czerwca?

Umowa zlecenie a urlop - czy przysługuje? Na jakich zasadach można wziąć wolne?Umowa zlecenie a urlop - czy przysługuje? Na jakich zasadach wziąć wolne?

Czy piątek 4 czerwca po Bożym Ciele jest wolny od pracy?

4 czerwca nie przypada żadne święto, nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W niektórych miejscach pracy może jednak obowiązywać wtedy z góry narzucone przez pracodawcę odrabianie przysługującego urlopu za 1 maja. Jeśli nasz zakład pracy wyznaczył inny dzień odrabiania majówkowego dnia, warto pomyśleć o zaplanowaniu na ten dzień urlopu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się aż czterodniowym długim weekendem.

Więcej o: