Superksiężyc, Krwawy Księżyc i całkowite zaćmienie. A wszystko to podczas jednej pełni. Kiedy?

Na 26 maja Księżyc zafunduje nam kilka niezwykłych zjawisk. Niestety nie każde z nich będzie widoczne z Polski.

O zjawisku Superksiężyca mówimy, gdy nasz naturalny satelita jest w pełni i znajduje się w perygeum, czyli dociera w miejsce na orbicie położone najbliżej naszej planety (ok. 363 tys. km od Ziemi). Jak podaje NASA, Księżyc wydaje się wówczas o około 14 proc. większy i nawet o 30 proc. jaśniejszy niż wtedy, gdy znajduje się w większej odległości od Ziemi.

Białe noce - zdjęcie ilustracyjneW Polsce też mamy białe noce. Właśnie zaczynają ogarniać południe kraju

Superksiężyc będziemy mogli obserwować w Polsce podczas najbliższej pełni 26 maja. Księżyc wzejdzie o 20:59, a zajdzie około 5 rano.

Każda pełnia Księżyca ma swoją unikalną nazwę, związaną z aktualnymi dla niej zjawiskami w przyrodzie. Majową pełnię zazwyczaj określa się jako pełnię Kwiatowego Księżyca (w różnych kulturach zwana jest także Pełnią Zajęczą, Mleczną lub Sadzenia Kukurydzy).

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Wyjątkowe zjawiska podczas jednej pełni. Ile będzie widać w Polsce?

26 maja będzie miało miejsce także pierwsze od stycznia 2019 roku całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety zjawisko to nie będzie widoczne w Europie. Czas między pierwszą a końcową fazą zaćmienia wyniesie około pięć godzin i dwie minuty. Samo zaćmienie potrwa 14 minut. Po całkowitym zaćmieniu nasz satelita przybierze rdzawą barwę, dzięki której zyskał określenie "Krwawego Księżyca". Szansę na zobaczenie zaćmienia będą mieli mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii, Oceanii, Południowo-Wschodniej Azji i zachodnich rejonów Ameryki Północnej i Południowej. Jednak nic straconego. Europejska Agencja Kosmiczna umożliwi obejrzenie transmisji z zaćmienia. Start o godz. 11:30 czasu polskiego.

Więcej o: