Dzień Ojca przypomina swym charakterem Dzień Matki. W dniu swojego święta ojcowie obdarowywani są przez dzieci laurkami i drobnymi upominkami. Podobnie jak w Dniu Matki, w szkołach i przedszkolach odbywają się z tej okazji akademie i przedstawienia (bywa, że święta rodziców obchodzi się w nich wspólnie).
Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest co roku 23 czerwca. Tym razem wypada w środę. To wyjątkowe święto jest okazją, by przypomnieć tacie, dlaczego jest dla nas ważny i podziękować mu za trud włożony w nasze wychowanie.
Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzony był tam 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Inicjatorką święta była Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Kobieta, gdy zauważyła, jak świetnie przyjął się ustanowiony trzy lata wcześniej Dzień Matki, wpadła na pomysł, by podobne święto mogli obchodzić także ojcowie. W trakcie mszy świętej w intencji swej matki uświadomiła sobie bowiem, że po jej śmierci ojciec samotnie zmagał się z wychowaniem sześciorga dzieci. W związku z tym zwróciła się do lokalnych władz o ustanowienie święta na cześć wszystkich ojców, którzy poświęcali się swym rodzinom.
Początkowo Dzień Ojca miał jedynie charakter lokalny i chociaż wielokrotnie podejmowano starania o rozszerzenie święta na cały kraj, to przez długie lata nie przynosiły one skutku. Dopiero w 1972 roku prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca w całych Stanach Zjednoczonych.
Dzień Ojca znany jest również w wielu innych krajach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Turcji. Polscy ojcowie świętowali swój dzień po raz pierwszy 23 czerwca 1965 roku.