Luzowanie obostrzeń. Co zmienia się 28 maja? Doczekaliśmy się otwarcia siłowni i klubów fitness

W piątek 28 maja wchodzą w życie kolejne zmiany w obowiązujących obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa. Co się zmieni? Co będzie otwarte od piątku? Przedstawiamy, o czym warto pamiętać.
Zobacz wideo zachorowało się po pierwszej?

W związku z zadowalającymi danymi na temat zakażeń koronawirusem - spada liczba nowych przypadków, a także osób przebywających w szpitalach - rząd zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami luzuje kolejne obostrzenia. Co więc zmieni się w piątek 28 maja?

Zmiany w obostrzeniach - o czym pamiętać?

W najbliższych dniach w życie wejdzie kilka istotnych zmian. Oto obostrzenia obowiązujące od piątku 28 maja.

  • Lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości także wewnątrz budynku - obowiązywać będzie jednak zasada zajętości co drugiego stolika i minimum półtorametrowej odległości między nimi, a także 50 proc. obłożenia.
  • Imprezy okolicznościowe takie jak komunie czy wesela będą mogły odbywać się z limitem 50 osób - co ważne, do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione (czyli, które przyjęły obie dawki szczepionki).
  • Obiekty sportowe (siłownie, kluby fitness, kryte baseny, sale gimnastyczne) ponownie zostaną otwarte - obowiązywać będzie limit jednej osoby na 15 m kw., a także reżim sanitarny.
  • Otwarte zostaną również solaria - także z uwzględnieniem limitu jednej osoby na 15 m kw.
  • Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi będą mogły odbywać się z limitem do 250 osób. 

Powrót edukacji stacjonarnej - kiedy

Dzień później, czyli od soboty 29 maja, a w praktyce poniedziałku 31 maja, uczniowie szkół podstawowych i średnich powrócą do nauki stacjonarnej w klasach. W placówkach obowiązywać będzie jednak reżim sanitarny, w tym wietrzenie sal podczas przerw czy dezynfekcja szkół w weekendy. 

Więcej o: