Dzień Matki 2021. Skąd wzięło się święto Dnia Matki?

Dzień Matki to bez wątpienia jedno z piękniejszych i ważniejszych świąt w roku. Choć obchodzimy je od wielu lat to nie wszyscy wiedzą, kiedy po raz pierwszy je zorganizowano oraz skąd pochodzi.

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest co roku tego samego dnia, czyli 26 maja. W tym roku święto naszych mam wypada w środę. 

Zobacz wideo Prezent, z którym Dzień Matki będzie codziennie

Dzień matki 2021. Skąd wzięło się to święto? 

Dzień Matki sięga czasów antycznych, kiedy jednak przyjęto chrześcijaństwo, kościół zakazał kultu matek-bogiń. Tradycja ta powróciła w średniowiecznej Anglii, nazwano ją wówczas "niedziela u matki". Co roku w czwartą niedzielę postu modlono się w kościołach. Tego dnia składano mamą życzenia i obdarowywano je prezentami. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku, a ponownie zaczęto obchodzić Dzień Matki po II wojnie światowej.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych Dzień Matki po raz pierwszy był obchodzony w 1858 roku, wówczas nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, a od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Z kolei córce Ann Jarvis - Annie Marie Jarvis w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Od 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe.

W Polsce święto liczy już 107 lat. Dzień Matki był po raz pierwszy obchodzony w 1914 roku - pierwsze uroczystości odbyły się w Krakowie.

Kiedy obchodzimy Dzień Matki w Polsce i na świecie? 

Na całym świecie Dzień Matki jest obchodzony w różnym czasie. Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata, choć w różnych terminach. Najwięcej krajów składa życzenia mamą w drugą niedzielę maja. Tego dnia święto to obchodzą m.in. Amerykanie, Australijczycy, Czesi, Grecy, Kubańczycy, Chorwaci czy Włosi. Z kolei m.in. Bułgarzy, Rosjanie i Serbowie obdarowują upominkami swoje mamy 8 marca. 26 maja uroczystość ta jest obchodzona tylko w Polsce. 

Więcej o: