Ze względu na eliptyczną orbitę satelity Księżyca, jego odległość od Ziemi nie jest stała. Zjawisko superksiężyca występuje, gdy podczas pełni Księżyc znajduje się w tzw. perygeum, czyli punkcie na orbicie, w którym jest najbliżej naszej planety. Zjawisko to występuje cyklicznie. Poprzednio mieliśmy z nim do czynienia w kwietniu tego roku - wtedy nosiło ono nazwę Pełni Kiełkującej Trawy. Superpełnia w maju nazywa się natomiast Pełnią Kwiatowego Księżyca.
Najbliższą pełnię superksiężyca będziemy mogli obserwować 26 maja. Będzie on wówczas o 15 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy niż wtedy, gdy znajduje się daleko od Ziemi (czyli w tzw. apogeum księżyca). Swoją kluczową fazę osiągnie o godzinie 13:41 czasu polskiego, kiedy jego odległość od Ziemi wyniesie 363 645 km.
Kolejny raz, gdy Księżyc będzie tak blisko od Ziemi, nastąpi 14 czerwca 2022 roku. 26 maja tego roku będzie mieć natomiast miejsce także inne zjawisko - pełne zaćmienie Księżyca, które poprzednio obserwować mogliśmy dwa lata temu. Cała tarcza naszego satelity zostanie zasłonięta cieniem Ziemi o godzinie 10:47 czasu środkowoeuropejskiego. Zaćmienie potrwa pięć godzin i dwie minuty, jednak całkowite zaledwie około kwadransa i dla mieszkańców naszego kraju nie będzie tym razem widoczne gołym okiem. Mieszkańcy środkowej i zachodniej części Europy będą mogli cieszyć się o wiele lepszą widocznością tego zjawiska w przyszłym roku - dokładnie 16 maja 2022.