Warszawa. Wisłostrada zablokowana. Aktywiści chcą, by "rząd się ogarnął"

Kilkanaście osób z Extinction Rebellion od godziny 10 protestuje na Wisłostradzie w rejonie Mostu Śląsko-Dąbrowskiego w kierunku Łomianek. Uczestnicy protestu zablokowali przejazd w kierunku północnym, przypinając ręce do metalowej rury. Policja poinformowała, że podejmuje zdecydowane kroki wobec utrudniających ruch osób.

Po godzinie 11 policja usunęła z drogi część protestujących. Uczestnicy utworzyli żywy łańcuch, przyklejali dłonie do asfaltu. Kolejni natomiast zawiśli na uprzężach wspinaczkowych i hamakach na metalowej konstrukcji, którą przynieśli na miejsce demonstracji.

Zobacz wideo „Zamach na polskie lasy" na razie zatrzymany przez Sejm. Czego miała dotyczyć zmiana?

Warszawa. Protest i blokada na Wisłostradzie. Młodzi chcą, by "rząd się ogarnął"

Protest rozpoczął się o godzinie 10. Kilkanaście młodych osób z grupy Extinction Rebellion wbiegło na skrzyżowanie Wybrzeża Gdańskiego i ulicy Grodzkiej z dużym pomarańczowym transparentem z hasłem "Młodość to przywilej". Protestujący usiedli na skrzyżowaniu i utworzyli żywy łańcuch. Spięli swoje ręce w metalowych rurach i zablokowali przejazd przez Wisłostradę w kierunku północnym.  

"Trwa blokada Wisłostrady przy moście Śląsko-Dąbrowskim. Protestujemy przeciwko bierności polityków wobec katastrofy klimatycznej, która zagraża naszej przyszłości na Ziemi" - napisali na swoim profilu na portalu społecznościowym ekolodzy. - Nie jesteśmy wściekłymi bandytami. Tylko młodymi ludźmi, którzy chcą pokoju na świecie - mówi "Gazecie Wyborczej" Kalina, tegoroczna maturzystka. Dodaje również, że chce, by "rząd się ogarnął" i wziął odpowiedzialność za katastrofę klimatyczną.

Prezes PGE o wyroku TSUE: 'Nie zamkniemy kopalni Turów. To zwykły szantaż' (zdjęcie ilustracyjne) Prezeska PGE GiEK o Turowie: Nie zaprzestajemy wydobycia węgla

Policja prosi o rozejście się. Używa siły wobec protestujących

"Na wysokości mostu Śląsko-Dąbrowskiego zablokowana została Wisłostrada w kierunku Gdańska. Policjanci przygotowali objazdy. Wyłączony został zjazd z mostu w kierunku Gdańska. Jak również ruch na ulicy Wioślarskiej w kierunku Gdańska" - zakomunikowała na Twitterze Policja Warszawa.

Policja dodaje, że w mieście utworzył się duży korek. "Wobec protestujących podejmowane są zdecydowane kroki" - poinformowano. W pojedynczych przypadkach używane są środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej.

Jak zapowiedziała policja, wszystkie osoby protestujące zostaną ukarane za utrudnianie i blokowanie ruchu.

Chiny i emisje CO2. Na zdjęciu widok na zasnute smogiem miasto Jiujiang na wschodzie kraju, port nad rzeką Jangcy. Chiny: wzrost emisji CO2 najszybszy od ponad dekady

Więcej o: