Dzień Matki 2021. Kiedy obchodzimy to święto?

Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzimy każdego roku. To doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność i podziękować mamom za trud, które włożyły w nasze wychowanie. Kiedy w Polsce wypada dzień matki?

Dzień Matki to wspaniałe święto, które w Polsce obchodzone jest co roku w ten sam dzień, czyli 26 maja. W tym wyjątkowym dniu nie można zapomnieć o złożeniu życzeń ukochanej mamie i wręczeniu upominku.

Zobacz wideo Ashley Graham naśladuje swoją mamę i wykonuje jej trening sprzed lat

Dzień Matki 2021. Obchody w Polsce i na świecie

Dzień Matki obchodzi się w wielu krajach na świecie. W Polsce tradycja ta rozpoczyna się w 1914 roku, ale w wielu krajach ten dzień zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. W Polsce Dzień Matki 2021 zawsze przypada 26 maja, a w tym roku będzie to środa.

Dzień Matki Najpiękniejsze wierszyki na Dzień Matki. Życzenia, które wzruszają na odległość

W większości krajów na świecie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Taka data obowiązuje m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Grecji, Japonii, Włoszech, Finlandii, Wietnamie czy na Ukrainie. W niektórych państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Taka tradycja panuje m.in. w Bułgarii, Rosji i Białorusi.

Z okazji Dnia Matki każde dziecko, niezależnie od wieku, dziękuje mamie za trud włożony w wychowanie. To również dzień, w którym wielu z nas obdarowuje mamy podarunkami. Najmłodsi wręczają mamom laurki i samodzielnie wykonane prezenty, organizują w przedszkolach i szkołach przedstawienia. Obecnie najpopularniejszymi prezentami, wręczanymi z okazji Dnia Matki, są bukiety kwiatów, perfumy i kosmetyki.

Dzień Matki. Historia święta naszych mam                                                                        

Dzień Matki sięga korzeni starożytnej Grecji i Rzymu. Jednak, gdy przyjęto chrześcijaństwo, kościół zakazał kultu matek-bogiń. Tradycja ta wróciła już w średniowieczu, kiedy to w XVII- wiecznej Anglii organizowano w świątyniach modlitwy w intencji matek i wręczano im drobne upominki.

Róże Życzenia i wierszyki dla mamy na Dzień Matki 2021

Współczesne obchody Dnia Matki miały swoje źródło na początku XX wieku w USA, kiedy to Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, działaczki na rzecz kobiet. Święto szybko udało się rozpropagować i w 1914 roku prezydent Woodrow Wilson ustanowił je świętem państwowym. Również w tym roku obchody Dnia Matki pierwszy raz odbyły się w naszym kraju.

Więcej o: