Bon turystyczny. Do kiedy można złożyć wniosek? Kto może się o niego ubiegać?

Wkrótce wakacje. Beneficjenci programu 500+ mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe dla swoich dzieci w formie Polskiego Bonu Turystycznego. Przypominamy, jak można go otrzymać.

"Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej"

- czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Polski Bon Turystyczny. Kto może się ubiegać?

Za wypłacenie świadczenia odpowiada ZUS. PBT przysługuje na każde dziecko poniżej 18 roku życia, bez względu na poziom dochodów jego rodziców. Kwota bonu wynosi 500 zł lub 1000 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Termin wykorzystania Bonu Turystycznego upływa 31 marca 2022 roku. Po tym czasie nadal będzie można skorzystać z bonu, o ile opłacona usługa zostanie opłacona przed końcem marca przyszłego roku.

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania wszystkich środków. Nie można wymienić go na gotówkę. Nie można też opłacić nim wyjazdu zagranicznego. Katalog bazy podmiotów, które umożliwiają skorzystanie z bonu, dostępny jest tutaj.

Polski Bon Turystyczny. Jak złożyć wniosek?

Osoby uprawnione do otrzymania Bonu Turystycznego nie muszą składać żadnego wniosku. Co wobec tego powinny zrobić?

  1. Zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego;
  2. W zakładce "Ogólny" wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon";
  3. Zaczekać, aż Bon Turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica.

Polski Bon Turystyczny. Jak nim płacić?

Bon należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Płatności dokonuje się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ZUS. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę.

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?
Więcej o: