Zielone Świątki obchodzimy siedem tygodni po dniu upamiętniającym Zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to święto ruchome, które zazwyczaj przypada na maj lub czerwiec. W tym roku Zielone Świątki obchodzimy 23 maja.
Zielone Świątki to potoczna, ludowa nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Obchody wiążą się jeszcze z tradycjami pogańskimi - wówczas były to obrzędy czczące nadejście wiosny. Przypuszcza się, że Zielone Świątki wywodzą się ze słowiańskiego święta o nazwie Stado - to właśnie jego pozostałością są obchodzone w tym czasie odpusty ludowe.
Obyczaje ludowe związane z Zielonymi Świątkami mają swoje źródła obrzędowości w tradycji przedchrześcijańskiej. Są wpisane w rytm natury, a ich archetyp to praktyki magiczne, które miały na celu oczyszczenie ziemi z demonów wodnych, które wiosną miały być odpowiedzialne za cały proces wegetacji. Pozbycie się demonów miało zapewnić urodzaj oraz płodne plony.
W jaki sposób oczyszczano ziemię z demonów? Najczęstszymi praktykami było palenie ognia, przyozdabianie domów zielonymi gałązkami, tatarakiem czy kwiatami. Niektórzy wycinali również młode brzózki i stawiali je przed domem. Większość z tych praktyk przetrwała do dziś.
Zielone Świątki, w zależności od regionu Polski, były różnie nazywane. Na południu określano je Sobótkami, a na Podlasiu Palinockami. Tradycja tego święta przetrwała nie tylko w naszym kraju, ale również w Dolnej Saksonii czy na zachodniej Ukrainie.
Zielone Świątki to dzień wolny od pracy, jednak święto przypada na niedzielę. W związku z tym pracodawca nie ma obowiązku oddania nam dodatkowego dnia wolnego. Jako że w tym roku jest to niedziela niehandlowa, tego dnia nie zrobimy większych zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych. O tym, które sklepy będą otwarte, dowiesz się z poniższego materiału.