Zielone Świątki. Kiedy wypadają? Co to za święto?

Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego, to jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu chrześcijan. Wyjaśniamy, kiedy dokładnie wypada ten dzień, jaka jest historia obchodów tego święta oraz czy jest to dzień wolny od pracy.

Zielone Świątki obchodzimy siedem tygodni po dniu upamiętniającym Zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to święto ruchome, które zazwyczaj przypada na maj lub czerwiec. W tym roku Zielone Świątki obchodzimy 23 maja. 

Zobacz wideo Zorganizuj i uporządkuj swoją szafę na wiosnę

Zielone Świątki. Co to za święto? Jaka jest jego tradycja?

Zielone Świątki to potoczna, ludowa nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Obchody wiążą się jeszcze z tradycjami pogańskimi - wówczas były to obrzędy czczące nadejście wiosny. Przypuszcza się, że Zielone Świątki wywodzą się ze słowiańskiego święta o nazwie Stado - to właśnie jego pozostałością są obchodzone w tym czasie odpusty ludowe. 

Obyczaje ludowe związane z Zielonymi Świątkami mają swoje źródła obrzędowości w tradycji przedchrześcijańskiej. Są wpisane w rytm natury, a ich archetyp to praktyki magiczne, które miały na celu oczyszczenie ziemi z demonów wodnych, które wiosną miały być odpowiedzialne za cały proces wegetacji. Pozbycie się demonów miało zapewnić urodzaj oraz płodne plony. 

W jaki sposób oczyszczano ziemię z demonów? Najczęstszymi praktykami było palenie ognia, przyozdabianie domów zielonymi gałązkami, tatarakiem czy kwiatami. Niektórzy wycinali również młode brzózki i stawiali je przed domem. Większość z tych praktyk przetrwała do dziś. 

Zielone Świątki, w zależności od regionu Polski, były różnie nazywane. Na południu określano je Sobótkami, a na Podlasiu Palinockami. Tradycja tego święta przetrwała nie tylko w naszym kraju, ale również w Dolnej Saksonii czy na zachodniej Ukrainie

Zielone Świątki. Czy to dzień wolny od pracy?

Zielone Świątki to dzień wolny od pracy, jednak święto przypada na niedzielę. W związku z tym pracodawca nie ma obowiązku oddania nam dodatkowego dnia wolnego. Jako że w tym roku jest to niedziela niehandlowa, tego dnia nie zrobimy większych zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych. O tym, które sklepy będą otwarte, dowiesz się z poniższego materiału.

Więcej o: