Kiedy egzamin ósmoklasisty? O jakich zasadach należy pamiętać?

Wielkimi krokami zbliża się egzamin ósmoklasisty, który w tym roku, ze względu na pandemię, odbywa się później niż zazwyczaj. Kiedy dokładnie zostanie przeprowadzony tegoroczny egzamin ósmoklasisty i o czym należy pamiętać?

Uczniowie zdający egzamin ósmoklasisty zasiądą na salach egzaminacyjnych trzy razy - żeby zmierzyć się z językiem polskim, matematyką i językiem nowożytnym. Egzaminu ósmoklasisty, w przeciwieństwie do matury, nie można nie zdać, ale wynik może być brany pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły średniej. Przypominamy, jakie zmiany obejmują tegoroczne egzaminy i kiedy się one odbywają.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Kiedy egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie kończący szkołę podstawową powinni zapisać w kalendarzu następujące terminy:

  • wtorek 25 maja – język polski, czas na napisanie egzaminu: 120 minut,
  • środa 26 maja – matematyka, czas na napisanie egzaminu: 100 minut,
  • czwartek 27 maja – język obcy nowożytny, czas na napisanie egzaminu: 90 minut.

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się punktualnie o godzinie 9, a arkusze z pytaniami będą publikowane na stronie CKE, około godziny 13. Dla uczniów, którzy z różnych powodów nie będą mogli przystąpić do testów w powyższych terminach, zaplanowano dodatkowe dni, 16-18 czerwca. 

Egzamin ósmoklasisty. O czym trzeba pamiętać?

Uczniowie ósmych klas muszą pamiętać o zmianach dotyczących wymagań egzaminacyjnych. Ze względu na to, jak nauka wyglądała w tym roku szkolnym przez zajęcia zdalne, które nie pozwalają w pełni omówić wszystkich zagadnień, zdecydowano o pewnych ograniczeniach. Oznacza to, że niektórych zagadnień nie trzeba powtarzać, przygotowując się do egzaminu, a materiału będzie mniej.

W przypadku języka polskiego zmiany, które zostały wprowadzone, oznaczają wykreślenie z listy lektur obowiązkowych dzieła "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. W matematyce ograniczone zostały wymagania w zakresie obliczeń na pierwiastkach oraz stereometria. Z kolei w przypadku języka angielskiego wykreślony został wymóg znajomości czasu past perfect oraz mowy zależnej - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Trzeba również pamiętać o tym, że tegoroczne egzaminy odbywają się z reżimie sanitarnym. Oznacza to, że obowiązkowo należy mieć ze sobą maseczkę, którą można zdjąć dopiero po zajęciu miejsca na sali.

Więcej o: