Spis powszechny. Do kiedy można się spisać internetowo?

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Przypominamy, w jaki posób można się spisać i do kiedy mamy na to czas.

Spis powszechny to badanie demograficzne i statystyczne, które służy zebraniu informacji na temat stanu i struktury ludności, w konkretnym momencie i na określonym terytorium. Spis przeprowadzany jest co około 10 lat. Tegoroczna edycja Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań rozpoczęła się 1 kwietnia.

Obowiązkiem spisowym są objęte:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami;

- informuje strona spis.gov.pl.

Spis powszechny 2021. Za odmowę wzięcia udziału lub podanie nieprawdziwych danych grożą karySpis Powszechny 2021. Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć? [LISTA]

Spis Powszechny 2021. W jaki sposób wziąć w nim udział?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, osoby chcące wziąć udział w Spisie Powszechnym, mają do wyboru trzy sposoby:

  • samospis internetowy

Należy uzupełnić formularz dostępny na stronie nsp2021.spis.gov.pl, do której możemy zalogować się za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub przy użyciu numeru PESEL. W ostatnim przypadku zostaniemy poproszeni o dodatkowe uwierzytelnienie - podanie imion rodziców. W przypadku  cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL przewidziane jest logowanie z wykorzystaniem poczty e-mail.

Ważne: samospisu można dokonać jedynie w ciągu dwóch tygodni od pierwszego zalogowania na stronie. Jeśli nie mamy dostępu do komputera i/lub internetu, możemy skorzystać ze specjalnych stanowisk przygotowanych w urzędach. Z listą miejsc można zapoznać się tutaj.

Ostatnie przygotowania do 'godziny zero'. Ogródki piwne zostaną otwarte o północy (z 14 na 15.05 rząd luzuje część obostrzeń). Warszawa, Bulwary Wiślane, 14 maja 2021Spis Powszechny. Na które pytania nie trzeba odpowiadać?

  • spis telefoniczny

Spisać się można również przez telefon, dzwoniąc pod numer 22 279-99-99. Pracownicy statystyki publicznej oczekują na zainteresowanych od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 18.

  • spis realizowany przez rachmistrzów

Ze względu pandemię nie przewiduje się wywiadów bezpośrednich realizowanych przez rachmistrzów. Warto pamiętać, że jeśli jednak nie spiszemy się za pomocą żadnej z powyższych metod, powinniśmy spodziewać się telefonu od rachmistrza.

Loteria Narodowego Spisu Powszechnego. Jak wziąć udział? Co jest do wygrania?Loteria Spisu Powszechnego. Jak wziąć udział? Jakie są nagrody?

Spis Powszechny 2021. Do kiedy trzeba się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się 30 września 2021 roku. Do tego dnia będzie się można spisać zarówno przez internet, jak i telefonicznie. 

Więcej o: