Spis Powszechny 2021. Pytanie o wyznanie - jak odpowiedzieć?

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Jednym z pytań, które przysparza problemów, jest to o wyznanie. Jak na nie odpowiedzieć? Czy osoba ochrzczona powinna zaznaczyć przynależność do Kościoła katolickiego? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września, jednak warto pamiętać, że od pierwszego logowania na dokończenie spisu mamy 14 dni. Udział w nim jest obowiązkowy. Niektórym trudności może sprawiać pytanie o wyznanie - podpowiadamy, jak należy na nie odpowiedzieć.

Narodowy Spis Powszechny - jak odpowiedzieć na pytanie o wyznanie?

"Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?" - brzmi jedno z pytań w spisie. Odpowiedzi na nie można udzielić, zaznaczając jedną z opcji:

1. Należę do wyznania:

  • Kościół Rzymskokatolicki (Kościół katolicki - obrządek łaciński)
  • Kościół Prawosławny
  • Świadkowie Jehowy
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski
  • Kościół Greckokatolicki (Kościół katolicki - obrządek bizantyjsko-ukraiński)
  • Kościół Zielonoświątkowy
  • Kościół Starokatolicki Mariawitów
  • inne

2. Nie należę do żadnego wyznania;

3. Nie chcę odpowiadać na to pytanie.

Zgodnie z art. 53 ust. 7 Konstytucji "nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania". W spisie musiała pojawić się więc możliwość zrezygnowania z udzielenia odpowiedzi. Jak przekonują jednak inicjatorzy akcji "Chcę się liczyć", od lat w Polsce mówi się, że 96 proc. obywateli naszego kraju to katolicy i katoliczki. Tymczasem regularnie we mszy uczestniczy zaledwie 27 proc. Polaków.

- Spis powszechny przypomina zapisywanie w kamieniu. I te dane są wyryte na tym kamieniu przez 10 lat. Wyniki poprzedniego spisu przyniosły wrażenie Polski jako monolitu religijnego i światopoglądowego. Zaczynający się w kwietniu spis powszechny jest doskonałą okazją, aby zweryfikować stereotyp Polaka -katolika - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" Oskar Żyndul, pomysłodawca akcji. 

Ostatnie przygotowania do 'godziny zero'. Ogródki piwne zostaną otwarte o północy (z 14 na 15.05 rząd luzuje część obostrzeń). Warszawa, Bulwary Wiślane, 14 maja 2021Spis Powszechny. Na które pytania nie trzeba odpowiadać?

Pytanie o wyznanie w spisie - nie odmawiaj odpowiedzi

Na stronie chcesieliczyc.pl można znaleźć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z określaniem wyznania na potrzeby spisu. Pomysłodawcy akcji przekonują, by nie odmawiać odpowiedzi na to pytanie. "Jeśli nie masz wątpliwości, że należysz do konkretnego wyznania, wybierz je z listy. Warto zaznaczyć - chrzest (np. w Kościele Katolickim) nie oznacza, że musisz podawać się za jego członka / członkinię. Odpowiadaj tak, jak się czujesz. Pytanie o wyznanie to pytanie o poczucie przynależności" - piszą. "Jeśli jesteś osobą bezwyznaniową, agnostykiem / agnostyczką lub ateistą / ateistką, wybierz opcję 'nie należę do żadnego wyznania'" - przekonują. 

Więcej informacji na temat spisu możemy znaleźć także w specjalnej instrukcji. Możemy w niej między innymi przeczytać, że "wyznanie (przynależność wyznaniowa) to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym)" oraz że "pytanie o wyznanie NIE odnosi się do wiary (niewiary) jako takiej, lecz do odczuwanej lub formalnej przynależności (nieprzynależenia) do wyznania, która NIE wymaga uzasadnienia czy potwierdzenia uczestnictwem w praktykach religijnych, czy zaangażowaniem w życiu wspólnoty religijnej".

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Kiedy się zaczyna, jakie będą pytania?Narodowy Spis Powszechny 2021 już od dziś. Jakie są pytania?

Więcej o: