Dzień Matki 2021. Kiedy wypada święto wszystkich mam?

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami! To święto jest doskonałą okazją, aby wyrazić wdzięczności naszym rodzicielkom oraz podziękować im za poświęcenie i trud, które włożyły w nasze wychowanie. Kiedy w Polsce obchodzi się to święto?

Dzień Matki jest świętem, które rokrocznie obchodzi się w Polsce 26 maja (w tym roku jest to środa). Zgodnie z tradycją tego dnia obdarowujemy nasze kochane mamy drobnymi prezentami, kwiatami, czekoladkami czy w przypadku młodszych - laurkami. 

Zobacz wideo Dzień Matki. Najukochańsza osoba na świecie oczami dziecka

Dzień Matki 2021. Skąd wziął się zwyczaj świętowania tego dnia? 

Zwyczaje związane ze świętowaniem Dnia Matki sięgają o wiele dalej, niż mogłoby się spodziewać wiele osób. Jak się okazuje, rozpoczęły się one jeszcze w czasach antycznych, kiedy to starożytni Grecy oraz Rzymianie otaczali kultem matki-boginie. Symbolizowały one płodność oraz urodzaj. Kiedy w Cesarstwie Rzymskim przyjęto chrześcijaństwo, tradycja zaginęła z powodu zakazu oddawania czci bogom pogańskim. 

Zwyczaj powrócił dopiero w XVII wieku w Anglii, gdzie nazwano ten dzień "niedzielą u matki". W kościołach odbywały się wówczas nabożeństwa w intencji mam, a dzieci wręczały im małe podarunki. "Niedzielę u matki" zaprzestano praktykować z końcem XIX wieku, jednak święto powróciło po II wojnie światowej. 

Dzień Mamy 2021 Prezent na Dzień Mamy 2021. Idealne prezenty dla mamy

Dzień Matki 2021. Historia obchodów w Polsce 

W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy oficjalnie świętowano w 1914 roku, wówczas odbyło się dokładnie 26 maja w Krakowie. Z okazji święta dzieci obdarowują swoje mamy rozmaitymi prezentami, a w szkołach odbywają się uroczyste akademie i przedstawienia dedykowane mamom. 

Dzień Matki w Polsce ma stałe miejsce w kalendarzu - przypada 26 maja. W większości krajów obchodzi się go jednak w drugą niedzielę tego miesiąca - taki zwyczaj panuje np. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Finlandii, na Łotwie czy w Japonii. 

Dzień Matki (zdjęcie ilustracyjne) Życzenia na Dzień Matki 2020. Wierszyki i rymowanki na 26 maja

Jeśli nie masz pomysłu, czym obdarować swoją mamę, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika prezentowego, w którym znajdziesz całe mnóstwo ciekawych propozycji. Znajdziesz u nas również wiele wierszyków z okazji tego święta, które sprawdzą się podczas składania życzeń. 

Więcej o: