Dzień Ojca 2021. Kiedy wypada to święto? Jaka jest jego historia?

Dzień Ojca tuż-tuż. Dowiedz się, kiedy w tym roku wypada to święto i poznaj jego historię.

Dzień Ojca jest doskonałą okazją, by przypomnieć tacie, dlaczego jest dla nas ważny i podziękować mu za trud włożony w nasze wychowanie. W dniu swojego święta ojcowie obdarowywani są przez dzieci rysunkami i drobnymi upominkami. Podobnie jak w Dniu Matki, w szkołach i przedszkolach odbywają się z tej okazji akademie i przedstawienia (zdarza się, że święta rodziców obchodzi się w nich wspólnie). Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest rokrocznie 23 czerwca. W tym roku przypada w środę.

Dzień Mamy 2021 Prezent na Dzień Mamy 2021. Idealne prezenty dla mamy

Dzień Ojca - historia święta

Zwyczaj ten miał swój początek w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzony był tam 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton. Święto zainicjowała Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Kobieta, gdy zauważyła, jak świetnie przyjął się ustanowiony 3 lata wcześniej Dnia Matki, wpadła na pomysł, by podobne święto mogli obchodzić także ojcowie. Sonory chciała w ten sposób uczcić trud sprawowania przez nich pieczy nad rodziną oraz zasługi. Początkowo Dzień Ojca miał charakter lokalny i choć wielokrotnie podejmowano starania o rozszerzenie święta na cały kraj, to przez długie lata nie przynosiły one skutku. Dopiero w 1972 roku prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca w całych Stanach Zjednoczonych.

Zwyczaj Dnia Ojca znany jest również w wielu innych krajach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy TurcjiPolscy ojcowie świętowali swój dzień po raz pierwszy 23 czerwca 1965 roku.

Zobacz wideo Spędź Dzień Ojca z dzieckiem na pikniku, ale najpierw... przygotujcie razem piękny kosz na smakołyki
Więcej o: