Kiedy otwarcie kin? Harmonogram luzowania obostrzeń

Od kiedy otwarte będą kina? Jakich zasad trzeba będzie w nich przestrzegać? Podpowiadamy, co na ten temat mówią rządowe wytyczne.

Kina, podobnie jak teatry, opery czy filharmonie, mogą przyjmować widzów już od 15 maja. Rząd zadecydował jednak, że od tego dnia możliwe będzie wyłącznie organizowanie spektakli i pokazów filmowych jedynie na świeżym powietrzu. Kiedy będzie można pójść do kina i usiąść w fotelu, żeby obejrzeć film? Z rządowego harmonogramu luzowania obostrzeń wynika, że już wkrótce.

Zobacz wideo Uwielbiasz filmy i seriale? Te aplikacje warto mieć w swoim telefonie

Od kiedy otwarcie kin? Już niebawem usiądziemy w kinowych fotelach

Rząd zdecydował, że kina będą otwarte od piątku 21 maja. Tego samego dnia swoje podwoje otworzą teatry, opery i filharmonie. W instytucjach kultury obowiązywać będą jednak pewne zasady. Po pierwsze, zajętych będzie mogło być jedynie 50 proc. miejsc. Oprócz tego widzowie będą musieli przestrzegać reżimu sanitarnego i pamiętać o dystansie, dezynfekcji rąk oraz zasłanianiu ust i nosa. W wytycznych opublikowanych na stronie gov.pl czytamy także, że "uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków".

Luzowanie obostrzeń. Co jeszcze zmieni się 21 maja? Jakie gałęzie gospodarki będą odmrażane jako kolejne?

Od 21 maja działalność będą mogły wznowić domy i ośrodki kultury oraz świetlice, dozwolona będzie także działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach. Od tego dnia działać będą także parki rozrywki na świeżym powietrzu. 

Kolejny etap luzowania obostrzeń będzie miał miejsce 28 maja, w piątek. Od tego dnia otwarte będą restauracje (maks. 50 proc. obłożenia, konieczność zachowania reżimu sanitarnego), dozwolona będzie także organizacja imprez okolicznościowych, m.in. wesel i komunii do 50 osób (do limitu nie będą się wliczać osoby zaszczepione), Oprócz tego otwarte zostaną kryte obiekty sportowe i baseny (maks. 50 proc. obłożenia), a także siłownie, kluby fitness i solaria (maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych). Oprócz tego przywrócone zostaną  zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi (maks. 250 osób). 

29 maja wróci edukacja stacjonarna w szkołach podstawowych i średnich. W placówkach edukacyjnych konieczne będzie zachowanie reżimu sanitarnego, w tym wietrzenie sal na przerwach i dezynfekcja placówek w weekendy. 

Więcej o: