Zielone Świątki 2021. Kiedy wypada i czy to dzień wolny od pracy?

Zielone Świątki, czyli Święto Zesłania Ducha Świętego, to ważny dla chrześcijan i zielonoświątkowców dzień, który wypada siedem tygodni po dniu Zmartwychwstania Pańskiego. Co ciekawe, jest to święto ruchome, które w tym roku przypada 23 maja. Podpowiadamy, czy Zielone Świątki są dniem wolnym od pracy.

Zielone Świątki to święto ruchome, ponieważ jego data jest ściśle związana z Wielkanocą. Zazwyczaj przypada na maj lub czerwiec.

Zobacz wideo Kolorowy zawrót głowy na wiosnę

Zielone Świątki 2021. Czy to dzień wolny od pracy?

Zielone Świątki to dzień wolny od pracy, ale co roku święto to obchodzimy w niedzielę. Pracodawca nie jest więc zobowiązany do oddania dodatkowego dnia wolnego, tak jak w przypadku ustawowo wolnej soboty.

W 2021 roku Zielone Świątki przypadają również w niedzielę niehandlową, co oznacza, że w tym dniu nie zrobimy większych zakupów. Otwarte pozostaną apteki, sklepy na stacjach benzynowych, sklepy na dworcach i lotniskach oraz punkty gastronomiczne. Zakupy zrobimy również w sklepach, w których za ladą stanie właściciel.

Dawniej Zielone Świątki obchodzone były przez dwa dni, to znaczy w niedzielę i poniedziałek i oba te dni były ustawowe wolne od pracy. I choć przepis ten zniesiono w 1951 roku, to do dziś  oba dni wolne przysługą wyznawcom Kościoła Zielonoświątkowego. Jest to regulowane ustawą z 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczpospolitej.

Zielone Świątki. Tradycja i zwyczaje

Dawniej Zielone Świątki były obchodami pogańskimi, kiedy to świętowano nadejście wiosny. Obecnie jest kościelną uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W tym dniu przyozdabiamy domy kwiatami i zielonymi gałęziami. Powszechnie używa się tataraku. Istotną rolę odgrywa tu również ogień, więc nadal spotykane jest rozpalanie ognisk i kościelne procesje.

Zielone Świątki, w zależności od regionu Polski, nazywane były Pięćdziesiątnicą, Sobótką i Palinocką. Dawniej wierzono, że odpędza złe duchy i daje gospodarstwu szansę na lepsze plony.

Więcej o: