Zielone Świątki to święto ruchome, ponieważ jego data jest ściśle związana z Wielkanocą. Zazwyczaj przypada na maj lub czerwiec.
Zielone Świątki to dzień wolny od pracy, ale co roku święto to obchodzimy w niedzielę. Pracodawca nie jest więc zobowiązany do oddania dodatkowego dnia wolnego, tak jak w przypadku ustawowo wolnej soboty.
W 2021 roku Zielone Świątki przypadają również w niedzielę niehandlową, co oznacza, że w tym dniu nie zrobimy większych zakupów. Otwarte pozostaną apteki, sklepy na stacjach benzynowych, sklepy na dworcach i lotniskach oraz punkty gastronomiczne. Zakupy zrobimy również w sklepach, w których za ladą stanie właściciel.
Dawniej Zielone Świątki obchodzone były przez dwa dni, to znaczy w niedzielę i poniedziałek i oba te dni były ustawowe wolne od pracy. I choć przepis ten zniesiono w 1951 roku, to do dziś oba dni wolne przysługą wyznawcom Kościoła Zielonoświątkowego. Jest to regulowane ustawą z 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczpospolitej.
Dawniej Zielone Świątki były obchodami pogańskimi, kiedy to świętowano nadejście wiosny. Obecnie jest kościelną uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W tym dniu przyozdabiamy domy kwiatami i zielonymi gałęziami. Powszechnie używa się tataraku. Istotną rolę odgrywa tu również ogień, więc nadal spotykane jest rozpalanie ognisk i kościelne procesje.
Zielone Świątki, w zależności od regionu Polski, nazywane były Pięćdziesiątnicą, Sobótką i Palinocką. Dawniej wierzono, że odpędza złe duchy i daje gospodarstwu szansę na lepsze plony.