1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Udział w nim jest obowiązkowy - niewywiązanie się może grozić surowymi karami finansowymi. Celem NSP jest dostarczenie informacji do Głównego Urzędu Statystycznego.
Niektóre pytania umieszczone w Narodowym Spisie Powszechnym budzą kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, czy musi odpowiadać na pytanie o wiarę i wyznanie, a także czy ma obowiązek podać dane o swoich zarobkach. Czy na każde pytanie zawarte w spisie powszechnym trzeba odpowiedzieć?
- Pytania o wyznanie i wiarę, podobnie jak pytania o przynależność do mniejszości etnicznych nie są obowiązkowe. Tam [w spisie - red.] jest opcja "nie chcę odpowiadać na to pytanie" - powiedział w rozmowie z money.pl dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Polska konstytucja wyklucza konieczność odpowiadania na tego rodzaju pytania, ponieważ obowiązuje wolność religii i wyznania.
- Takie pytania były zadawane w poprzednich spisach i są ciekawą charakterystyką społeczeństwa. Dlatego wszystkich namawiam, żeby tutaj na nie też odpowiedzieć - dodał prezes GUS. - Gwarantujemy tu pełne bezpieczeństwo. Te dane są wykorzystywane tylko w celu agregacji statystycznych. Nigdy nie do przetwarzania indywidualnych danych. Aczkolwiek przyznaję otwarcie, że obydwa te pytania są nieobowiązkowe - mówi dr Rozkrut.
Aby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym, należy pobrać aplikację ze strony internetowej GUS. Drugą opcją jest wywiad telefoniczny, przeprowadzony przez rachmistrza spisowego. Każdy z uczestników NSP będzie mieć do dyspozycji indywidualny formularz - dostęp do niego będzie możliwy po podaniu numeru PESEL. Badanie GUS jest imienne i należy podejść do niego osobiście.
Jakie pytania znajdują się w spisie? Przede wszystkim są to treści pogrupowane tematycznie. Pierwsza z nich dotyczy kwestii osobowych, a także informacji o miejscu zamieszkania, wykształcenia czy rodzaju wyznania. Drugi filar dotyczy stanu posiadania - mieszkania, nieruchomości, źródeł ogrzewania czy innego rodzaju tytułu prawnego zajmowanej działki, mieszkania lub domu.