Spis Powszechny. Na które pytania nie trzeba odpowiadać?

Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który przeprowadzany jest co 10 lat. Tym razem, z uwagi na pandemię koronawirusa, odbędzie się za pomocą interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie GUS. Jakich pytań na spisie należy się spodziewać? O co możemy być zapytani?

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Udział w nim jest obowiązkowy - niewywiązanie się może grozić surowymi karami finansowymi. Celem NSP jest dostarczenie informacji do Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Narodowy Spis Powszechny - czy są pytania, na które nie trzeba odpowiadać?

Niektóre pytania umieszczone w Narodowym Spisie Powszechnym budzą kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, czy musi odpowiadać na pytanie o wiarę i wyznanie, a także czy ma obowiązek podać dane o swoich zarobkach. Czy na każde pytanie zawarte w spisie powszechnym trzeba odpowiedzieć?

- Pytania o wyznanie i wiarę, podobnie jak pytania o przynależność do mniejszości etnicznych nie są obowiązkowe. Tam [w spisie - red.] jest opcja "nie chcę odpowiadać na to pytanie" - powiedział w rozmowie z money.pl dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Polska konstytucja wyklucza konieczność odpowiadania na tego rodzaju pytania, ponieważ obowiązuje wolność religii i wyznania.

- Takie pytania były zadawane w poprzednich spisach i są ciekawą charakterystyką społeczeństwa. Dlatego wszystkich namawiam, żeby tutaj na nie też odpowiedzieć - dodał prezes GUS.  - Gwarantujemy tu pełne bezpieczeństwo. Te dane są wykorzystywane tylko w celu agregacji statystycznych. Nigdy nie do przetwarzania indywidualnych danych. Aczkolwiek przyznaję otwarcie, że obydwa te pytania są nieobowiązkowe - mówi dr Rozkrut.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - pytania do spisu

Aby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym, należy pobrać aplikację ze strony internetowej GUS. Drugą opcją jest wywiad telefoniczny, przeprowadzony przez rachmistrza spisowego. Każdy z uczestników NSP będzie mieć do dyspozycji indywidualny formularz - dostęp do niego będzie możliwy po podaniu numeru PESEL. Badanie GUS jest imienne i należy podejść do niego osobiście. 

Jakie pytania znajdują się w spisie? Przede wszystkim są to treści pogrupowane tematycznie. Pierwsza z nich dotyczy kwestii osobowych, a także informacji o miejscu zamieszkania, wykształcenia czy rodzaju wyznania. Drugi filar dotyczy stanu posiadania - mieszkania, nieruchomości, źródeł ogrzewania czy innego rodzaju tytułu prawnego zajmowanej działki, mieszkania lub domu.

Więcej o: