Boże Ciało 2021. Kiedy przypada to święto? Czy to dzień wolny od pracy?

Boże Ciało, a więc Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, przypada w tym roku w pierwszy czwartek czerwca. Czy będzie to dzień wolny od pracy i czy trzeba wtedy uczestniczyć we mszy świętej?

Pełną nazwą Bożego Ciała jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po raz pierwszy obchodzono ją w Leodium w Belgii w 1246 roku, co było związane z objawieniami błogosławionej Julianny z Cornillon. W 1317 roku święto zostało ustanowione dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce wprowadził je biskup Nanker w podczas synodu w Krakowie w 1320 roku. Od końca XIV wieku Boże Ciało obchodzone jest we wszystkich diecezjach.

Boże Ciało 2021. Kiedy przypada?

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Odbywa się 60 dni po Wielkanocy, w czwartek następujący po święcie Trójcy Świętej, które w tym roku przypada 30 maja. Oznacza to, że w 2021 roku Boże Ciało będzie obchodzone 3 czerwca.

Kościół (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Limity w kościołach utrzymane do 5 czerwca

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy?

Święto Bożego Ciała to dzień ustawowo wolny od pracy. Pracownicy zwykle chętnie biorą urlop w piątek następujący po tym święcie, dzięki czemu mogą cieszyć się czterodniowym długim weekendem. Przypominamy, że w dniu Bożego Ciała obowiązuje zakaz handlu i sklepy będą zamknięte.

Boże Ciało. Jakie tradycje związane są z tym świętem?

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Obchodzone jest na pamiątkę przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. To święto nakazane, co oznacza, że katolicy mają tego dnia obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Nie są za to zobowiązani do brania udziału w procesji. 

Festyn Zielone Świątki w skansenie we wsi JurowceZielone Świątki. Kiedy wypadają i czy to dzień wolny od pracy?

W Boże Ciało w kościołach odbywają się uroczyste msze święte, po których następują procesje ulicami parafii. Tłum wiernych zatrzymuje się przy przygotowanych z tej okazji czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty ewangelii dotyczące Eucharystii. Podczas procesji przenoszone są monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż. Na koniec uroczystości wiernym udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos
Więcej o: