Od kiedy bez maseczek na dworze? Harmonogram luzowania obostrzeń

Już od 15 maja nie obowiązuje zakrywanie ust i nosa na świeżym powietrzu. Nie jest to jedyna decyzja, jaką podjął rząd, aby przywrócić życie do stanu sprzed pandemii. Przypominamy, jak prezentuje się harmonogram dalszego znoszenia obostrzeń.

Mimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz wciąż należy nosić je w zamkniętych pomieszczeniach. Gastronomia, kina i teatry powoli otwierają swoje podwoje, a z harmonogramu znoszenia restrykcji wynika, że od czerwca będziemy mogli cieszyć się latem niemalże tak samo, jak przed pandemią.

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

Brak maseczek na świeżym powietrzu. Co jeszcze zmieniło się 15 maja?

15 maja nastąpiło to, na co wiele osób czekało już od dawna. Nie chodzi tylko o zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. Tego samego dnia decyzją rządu ogródki restauracyjne ponownie otworzyły się na klientów, choć z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Ponadto działalność pod chmurką wznowił kina, teatry, opery i filharmonie, przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu widowni. Na zewnątrz mogą też prowadzić zajęcia ośrodki kultury i świetlice.

Luzowanie obostrzeń objęło także edukację. Od 15 maja naukę hybrydową rozpoczęły klasy 4-8, a także 1-4 w szkołach średnich. Fani sportu natomiast mogą już od soboty uczęszczać na mecze i inne wydarzenia, widownia może być jednak zajęta jedynie w 25 procentach. Z kolei poza obiektami sportowymi limit osób biorących udział w wydarzeniach to 150.

Luzowanie obostrzeń. Co zmieni się 21 maja? 

Już w piątek kolejny etap znoszenia obostrzeń. Od tego dnia kina, teatry, opery i filharmonie będą mogły zaprosić widzów do sal, obłożenie widowni będzie mogło jednak sięgać maksymalnie 50 procent. Będzie trzeba też pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, szczególnie o dezynfekcji rąk i maseczkach. Działalność w pomieszczeniach wznowią równiez ośrodki kultury i świetlice, rząd zdecydował też o przywróceniu działalności parków rozrywki, które oferują gościom atrakcje na świeżym powietrzu.

Kiedy otwarcie restauracji? Nowe zasady od 28 maja

W kolejnym etapie odmrażania gospodarki restauracje będą mogły przyjmować klientów w lokalach z zastrzeżeniem, że zajmą oni tylko 50 proc. miejsc, a stoliki będą oddalone od siebie co najmniej o 1,5 metra.

Powracają komunie i wesele - takie wydarzenia można już będzie organizować pod warunkiem, że weźmie w nich udział maksymalnie 50 osób. W ten limit nie wliczają się jednak ci, którzy już zaszczepili się na koronawirusa. 

Kryte obiekty sportowe wznowią działalność, ale obłożenie obiektu nie będzie mogło być większe niż 50 procent, natomiast zajęcia i wydarzenia poza obiektami sportowymi będą mogły się odbywać przy udziale 250 osób. Wrócą też siłownie, kluby fitness i solaria - właściciele muszą jednak dopilnować tego, aby wewnątrz przestrzegano limitu: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Kiedy powrót uczniów do szkół? Luzowanie obostrzeń od 29 maja

Od soboty 29 maja, a w praktyce od poniedziałku, do nauki stacjonarnej, na ostatnie tygodnie roku szkolnego, wrócą uczniowie z wszystkich roczników. Szkoły będą zobligowane do wietrzenia sal na przerwach i dezynfekcji placówek w weekendy.

Na stronie internetowej gov.pl zaznaczono jednak, że przedstawiony harmonogram może ulec zmianie, jeśli zmieni się sytuacja epidemiologiczna, a liczba osób zakażonych koronawirusem zacznie ponownie wzrastać. 

Więcej o: