Gdzie jest burza? Ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr w niedzielę - IMGW wydało ostrzeżenia

Synoptycy z IMGW zapowiedzieli, że przed nami pochmurny i deszczowy dzień. Niedziela 16 maja nie będzie zachęcać do wyjścia z domów! Dodatkowo wiadomo, że nie zabraknie burz z silnymi porywami wiatru. Gdzie jest burza? Jak się przed nią uchronić i, które województwa są szczególnie zagrożone wyładowaniami?

W niedzielę 16 maja cała Polska będzie pod wpływem rozległego niżu znad Irlandii. Z zachodu na wschód będą przemieszczać się strefy chłodnego frontu atmosferycznego. Front rozciąga się od Danii aż po Atlantyk. To jednak na wszystko - czekają nas burze! 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Pogoda na dziś, niedziela 16 maja 2021. Gdzie jest burza? 

Niedziela 16 maja w całym kraju będzie pochmurna i deszczowa. W większości Polski może są przelotne opady deszczu i burze, na dodatek z niewielkim gradem. I to właśnie najbardziej martwi Polaków - gdzie jest burza? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował burzową mapę Polski. Według danych synoptyków burze będą pojawiać się przez całą niedzielę aż w 10 województwach. Ostrzeżenia meteorologiczne wydane zostały dla województwa: łódzkiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego. 

Gdzie teraz jest burza? Monitoring burz dla Polski

Gdzie obecnie występuje burza? Niecałą godzinę temu (ok. 12) pierwsze wyładowania miały miejsce w okolicach Torunia. Towarzyszyły im opady deszczu o intensywności ok. 5-10 mm/h. Od niedawna burze zaczęły pojawiać się na linii Elbląg - Włocławek - Radom.

Grzmieć zaczęło również w województwach:

  • warmińsko-mazurskim: w rejonie Pasłęk i Kisielic;
  • kujawsko-pomorskim: w okolicy Chełmży oraz Dobrzynia nad Wisłą;
  • mazowieckim: m.in. w rejonie Wyszogrodu, Żyrardowa, Grodziska Mazowieckiego;
  • podkarpackim: w rejonie miejscowości Przemyśl i Radymno.

W kolejnych godzinach burze będą występować w centralnej Polsce (narażone jest głównie województwo łódzkie) oraz we wschodniej części kraju. Pojedyncze wyładowania mogą mieć miejsce na zachodzie. Burzom będą towarzyszyć opady deszczu oraz porywy wiatru nawet do 70 km/h.

IMGW wydało również ostrzeżenia o możliwości pojawienia się burzy z gradem. Prawdopodobieństwo opadów wynosi 80 i 90 proc. Burzy z gradem można spodziewać się niemal w całej Polsce, za wyjątkiem zachodniej i południowej części kraju. 

Jak uchronić się przed burzą? Co wiedzieć na temat burzy?

Jak unikać zagrożeń, które niesie za sobą burza? IMGW podaje kilka rad, które pozwolą zabezpieczyć się przed opadami gradu i wyładowaniami. Co warto wiedzieć, jeśli pojawi się burza? 

  • Zamknij zewnętrzne drzwi i okna, zabezpiecz okiennice. 
  • Silne podmuchy wiatru towarzyszące burzom mogą powodować przemieszczanie się drobnych przedmiotów - schowaj lekkie meble ogrodowe i inne rzeczy, które może unieść wiatr.
  • Jeśli w pobliżu zobaczysz błyskawice - schroń się w budynku. Dopóki burza nie ustanie, najbezpieczniej jest pozostać w pomieszczeniu.
  • Unikaj otwartej przestrzeni, wysokich drzew oraz zbiorników wodnych.
  • Odłącz urządzenia elektryczne od prądu i używaj tylko telefonu komórkowego lub bezprzewodowego, który nie jest podłączony do gniazdka.
Więcej o: