Starlink - "Kosmiczny pociąg" przeleci nad Polską. Niezwykły spektakl na niebie już tej nocy

Niezwykłe widowisko będzie można zaobserwować w nocy z niedzielę na poniedziałek. Nad Polską przelecą satelity komunikacyjne Starlink, które utworzą "kosmiczny pociąg". Pierwszy przelot będzie widoczny już o godzinie 21:54 w niedzielę.

Pierwszy przelot satelitów Starlink pojawi się na polskim niebie już o godzinie 21:54 w niedzielę. "Według  naszych wyliczeń satelity przelecą przez całe niebo z zachodu na wschód" - pisze Nocne niebo.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Satelity przelecą nad Polską. Wyjątkowe widowisko, które musisz zobaczyć

W niedzielę wieczorem na niebie widoczne będą nowe Starlinki, które wyniosła na orbitę rakieta Falcon 9. Badacze zapowiadają, że ten przelot będzie najbardziej widowiskowy od kilku miesięcy. Satelity pojawią się na niebie o godzinie 22, 23.40 i o 1.20. Obserwacji sprzyjać będzie bezchmurne, czyste niebo.

 

Pierwszy przelot satelitów Starlink zobaczymy na niebie już o godzinie 21:54 w niedzielę. Satelity przelecą przez całe niebo z zachodu na wschód. Kolejny przelot odbędzie się o godzinie 23:34. O tej porze, satelity również przelecą prawie przez całe niebo z zachodu w kierunku wschodnim. W nocy w poniedziałek o 1:14. Starlinki przelecą z zachodu w kierunku południowo-zachodnim i wejdą w cień ziemi w gwiazdozbiorze Panny - podaje Nocne niebo.

Hungary Starlink Starlinki w weekend nad Polską. Kiedy możemy zobaczyć "kosmiczny pociąg" Elona Muska?

Niesamowite widowisko na niebie. To nie pierwszy raz, kiedy zobaczymy satelity

Przelot satelit nad Polską, czyli tzw. "kosmiczne pociągi", obserwujemy już od dwóch lat. Dzisiejsze widowisko ma być najefektywniejsze od lat. Niestety, będzie budzić podziw i cieszyć oko tylko przez kilkanaście minut, więc nie wolno tego przegapić.

Kosmiczny pociąg satelitów Starlink widoczny na nocnym niebie "Kosmiczny pociąg" znów na niebie. Kiedy i jak obserwować przeloty Starlinków?

Amerykańska firma SpaceX, która należy do Elona Muska, umieściła Satelity Starlink na orbicie okołoziemskiej w nocy z soboty na niedzielę. Z przylądka Canaveral na Florydzie w Stanach Zjednoczonych wystrzelono rakietę Falcon 9 z kolejną partią satelitów telekomunikacyjnych. Projekt ten ma na celu umożliwienie dostępu do Internetu na całej Ziemi.

Więcej o: