Dzień Matki 2021 - kiedy wypada? Jak obchodzimy ten dzień w Polsce?

Dzień Matki już niedługo. To wyjątkowe święto, podczas którego powinniśmy okazać wdzięczność i miłość naszym mamom. Kiedy wypada i jaka jest jego historia?
Zobacz wideo Dzień Matki. Najukochańsza osoba na świecie oczami dziecka

Początki Dnia Matki sięgają jeszcze starożytności - to właśnie wtedy kultem otaczano Boginię Matkę, często utożsamianą z Ziemią, symbolizującą płodność i urodzaj. W czasach nowożytnych tradycja celebrowania Dnia Matki wywodzi się jednak z początków XX wieku, gdy w 1908 roku Amerykanka Anna Jarvis po raz pierwszy zorganizowała obchody na cześć wszystkich matek i ich poświęcenia dla rodziny. Kilka lat później, w 1914 roku, Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja.

Dzień Matki 2020 - zdjęcie ilustracyjne. Życzenia na Dzień Matki 2020. Poważne życzenia dla mam na 26 maja

Dzień Matki 2021 - kiedy obchodzimy go w Polsce?

W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono 26 maja 1914 roku, choć przez wiele lat nie obowiązywała w naszym kraju konkretna data tego święta. Dziś jednak niezmiennie jest ono związane z 26 maja. W tym roku wypada zatem w środę.

Dzień Matki na świecie. Kiedy mamy obchodzą swoje święto w innych krajach?

Data obchodów Dnia Matki różni się na całym świecie. Mimo że 26 maja nie obchodzi tego święta żaden inny kraj, to w wielu z Dniem Matki kojarzony jest także ten sam miesiąc. Na Węgrzech, Litwie, w Rumunii czy Hiszpanii święto to obchodzi się w pierwszą niedzielę maja, w drugą natomiast między innymi w Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Czechach, Ukrainie, Włochach, Holandii czy w Japonii. Ostatnia niedziela maja zarezerwowana jest dla wszystkich mam natomiast we Francji, Szwecji czy na Haiti. W Wielkiej Brytanii i Irlandii dzień ten jest obchodzony natomiast w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a w Norwegii w drugą niedzielę lutego. 

Życzenia na Dzień Ojca 2020 (zdjęcie ilustracyjne) Życzenia i rymowanki na Dzień Ojca. Najpiękniejsze wierszyki na 23 czerwca

Dzień Matki to czas, w którym powinniśmy okazać szacunek, wdzięczność i miłość naszej mamie. Częstymi upominkami, zwłaszcza od najmłodszych, są własnoręcznie zrobione laurki, czy świeżo zebrane kwiaty. Warto jednak poświęcić więcej czasu na dobór idealnego prezentu. Nasze pomysły możecie znaleźć w poradniku Idealny prezent na Dzień Matki

Więcej o: