Początki Dnia Matki sięgają jeszcze starożytności - to właśnie wtedy kultem otaczano Boginię Matkę, często utożsamianą z Ziemią, symbolizującą płodność i urodzaj. W czasach nowożytnych tradycja celebrowania Dnia Matki wywodzi się jednak z początków XX wieku, gdy w 1908 roku Amerykanka Anna Jarvis po raz pierwszy zorganizowała obchody na cześć wszystkich matek i ich poświęcenia dla rodziny. Kilka lat później, w 1914 roku, Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja.
W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono 26 maja 1914 roku, choć przez wiele lat nie obowiązywała w naszym kraju konkretna data tego święta. Dziś jednak niezmiennie jest ono związane z 26 maja. W tym roku wypada zatem w środę.
Data obchodów Dnia Matki różni się na całym świecie. Mimo że 26 maja nie obchodzi tego święta żaden inny kraj, to w wielu z Dniem Matki kojarzony jest także ten sam miesiąc. Na Węgrzech, Litwie, w Rumunii czy Hiszpanii święto to obchodzi się w pierwszą niedzielę maja, w drugą natomiast między innymi w Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Czechach, Ukrainie, Włochach, Holandii czy w Japonii. Ostatnia niedziela maja zarezerwowana jest dla wszystkich mam natomiast we Francji, Szwecji czy na Haiti. W Wielkiej Brytanii i Irlandii dzień ten jest obchodzony natomiast w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a w Norwegii w drugą niedzielę lutego.
Dzień Matki to czas, w którym powinniśmy okazać szacunek, wdzięczność i miłość naszej mamie. Częstymi upominkami, zwłaszcza od najmłodszych, są własnoręcznie zrobione laurki, czy świeżo zebrane kwiaty. Warto jednak poświęcić więcej czasu na dobór idealnego prezentu. Nasze pomysły możecie znaleźć w poradniku Idealny prezent na Dzień Matki.